Noam Murro |
Sullivan Stapleton | Themistokles | |
Eva Green | Artemisia | |
Lena Headey | Queen Gorgo | |
Hans Matheson | Aesyklos | |
Callan Mulvey | Scyllias | |
David Wenham | Dilios | |
Rodrigo Santoro | Xerxes | |
Jack O'Connell | Calisto | |
Andrew Tiernan | Ephialtes | |
Igal Naor | King Darius | |
Andrew Pleavin | Daxos | |
Ben Turner | General Artaphernes | |
Ashraf Barhom | General Bandari | |
Christopher Sciueref | General Kashani | |
Steven Cree | Decapitated Greek marine | |
Caitlin Carmichael | 8 Year Old Artemisia | |
Jade Chynoweth | 13 Year Old Artemesia | |
Kevin Fry | Lascivious Greek | |
David Sterne | Old Statesman | |
Clive Sawyer | Senator | |
Christopher Boyer | Senator | |
Fred Ochs | Senator | |
Price Carson | Senator | |
John Michael Herndon | Senator | |
David Pevsner | Senator | |
Dimo Alexiev | Rope Puller | |
Peter Ferdinando | Greek Ambassador | |
Gregor Truter | Small Ambassador | |
Vincent Walsh | Naval Commander | |
Nick Court | Theban Commander | |
Mark Killeen | Greek Commander | |
Anthony Valentine | Young Greek Soldier | |
Alexander Nikolov Dimitrov | Greek Marine | |
Atanas Srebrev | Blacksmith | |
Stefan Ivanov | Persian Commander | |
Luke Roberts | Butcher | |
George Georgiou | Greek Citizen | |
Farshad Farahat | Persian Officer | |
Daniel Rashev | Persian General 1 | |
Dimiter Martinov | Persian General 2 | |
Asen Asenov | Politician 3 (neoficiálně) | |
Scott Burn | Spartan Warrior (neoficiálně) | |
Andrei Claude | Persian General (neoficiálně) | |
Hunter Clowdus | Spartan Warrior (neoficiálně) | |
Wayne Dalglish | Young Spartan (neoficiálně) | |
Max Decker | Daius (neoficiálně) | |
Jared Degado | Spartan & Greek Warriors (neoficiálně) | |
Steve Humphreys | (uncredited) (neoficiálně) | |
Dimitar Ilkov | Greek Warrior (neoficiálně) | |
Cvetomir Ivanov | Greek Warrior (neoficiálně) | |
Michael Johns | Spartan Warrior (neoficiálně) | |
Jeffrey James Lippold | Greek Shipwright (neoficiálně) | |
Christopher Maleki | Reza (neoficiálně) | |
Nancy McCrumb | Athenian Woman (neoficiálně) | |
Trayan Milenov-Troy | Greek Warrior (neoficiálně) | |
Anton Poriazov | Greek Oarsman (neoficiálně) | |
Bo Roberts | Spartan Warrior (neoficiálně) | |
Ayman Samman | Persian Merchant (neoficiálně) | |
Joel Shock | Spartan Warrior (neoficiálně) | |
Jaswant Dev Shrestha | Armenian Advisor (neoficiálně) | |
Nicholas Guy Smith | Senator (neoficiálně) | |
Joe Sobalo Jr. | Spartan Warrior (neoficiálně) | |
Georgi Stanislavov | Persian Bomber 03 (neoficiálně) | |
Julian Stone | Voice Actor (neoficiálně) | |
Marc Trottier | Spartan Warrior (neoficiálně) | |
George Venev | Greek Warrior (neoficiálně) | |
Mark Aaron Wagner | Artemesia's Father (neoficiálně) | |
Corey Weber | Spartan Warrior (neoficiálně) |
Zack Snyder | (scénář) | |
Frank Miller | (graphic novel Xerxes) | |
Kurt Johnstad | (scénář) |
Mark Canton | (producent) | |
Jon Jashni | (výkonný producent) | |
Craig J. Flores | (výkonný producent) | |
Thomas Tull | (producent) | |
Stephen Jones | (výkonný producent) | |
Gianni Nunnari | (producent) | |
Alex Garcia | (co-producent) | |
Bernie Goldmann | (producent) | |
Zack Snyder | (producent) | |
Marty P. Ewing | (výkonný producent) | |
Roee Sharon | (co-producent) | |
Deborah Snyder | (producent) |
Simon Duggan |
Junkie XL |
Wyatt Smith | ||
David Brenner |
Patrick Tatopoulos |
Alexandra Byrne |
Lucy Bevan |
Eryn Krueger Mekash | (maskér) | |
Iva Shtabekova | (special makeup effects assistant) | |
Natalie Thimm | (maskér Los Angeles) | |
Yana Stoyanova | (key makeup artist Bulgaria) | |
Jill Warner | (shipping coordinator) | |
Greta Velikova | (maskér) | |
Danielle Noe | (prosthetic makeup artist) | |
Lorraine Martin | (maskér Eva Green additional photography) | |
Cristina Patterson Ceret | (contact lens designer, malíř) | |
Ozzy Alvarez | (key special makeup effects artist) | |
Justin Raleigh | (makeup department head additional photography) | |
Petya Simeonova | (maskér) | |
Eleanor Sabaduquia | (maskér Los Angeles) | |
Kelly Golden | (prosthetic makeup artist) | |
Felicity Wright | (kadeřnice) | |
Kristina Zlateva | (special makeup effects assistant) | |
Valentin Valov | (maskér) | |
Iván Pohárnok | (speciality dummy supplier) | |
Cass McClure | (prosthetics technician Fractured FX) | |
Aileen Seaton | (návrhář účesů) | |
Kevin Kirkpatrick | (prosthetic makeup artist) | |
Mike Mekash | (maskér) | |
Liz Mendoza | (maskér Los Angeles) | |
Sidony Etherton | (maskér) | |
Clare Ramsey | (kadeřnice) | |
Angela Angelova | (sfx makeup coordinator) | |
Ryk Fortuna | (prosthetics technician Fractured FX) | |
Steve Winsett | (návrhář - speciální makeup) | |
Ani Plotkin-Maloney | (maskér) | |
Daniela Avramova | (prosthetic makeup artist) |
Sonya Savova | ||
Joe Farrell | ||
Patricio M. Farrell | (additional photography) | |
Alexei Karagyaur | ||
Sue Chan | (supervising art director) |
Jenny Oman | ||
Simon Wakefield |