Thomas Vinterberg |
Carey Mulligan | Bathsheba Everdene | |
Matthias Schoenaerts | Gabriel Oak | |
Tilly Vosburgh | Mrs. Hurst | |
Mark Wingett | Bailiff #1 | |
Dorian Lough | Bailiff #2 | |
Sam Phillips | Sergeant Doggett | |
Tom Sturridge | Sergeant Francis Troy | |
Juno Temple | Fanny Robbin | |
Bradley Hall | Joseph Poorgrass | |
Hilton McRae | Jacob Smallbury | |
Jessica Barden | Liddy | |
Harry Peacock | Jan Coggan | |
Victor McGuire | Bailiff Pennyways | |
Michael Sheen | William Boldwood | |
Jody Halse | Farmer Stone | |
Pauline Whitaker | Parishioner #1 | |
Belinda Low | Parishioner #2 | |
Leonard Szepietowski | All Saints Vicar | |
Jon Gunn | All Souls Vicar | |
Andrew Price | Undertaker | |
Thomas Arnold | Solicitor | |
Richard Dixon | Mr. Boldwood's Butler | |
Sparky | Old George | |
Stuart Davidson | Dragoon (neoficiálně) | |
Michael Jan Dixon | Everdene Farmhand (neoficiálně) | |
Hannah Douglas | Debutante (neoficiálně) | |
Helen Evans | Party Guest (neoficiálně) | |
Chris Gallarus | Billy Smallbury (neoficiálně) | |
David Golt | Market Con Man (neoficiálně) | |
John Harding | Artillery Solider/Middle Class Worker (neoficiálně) | |
Jamie Lee-Hill | Laban Tall (neoficiálně) | |
Anna Liddell | Party Guest (neoficiálně) | |
Johnathon Neal | Party Guest (neoficiálně) | |
John Neville | Upper Class Party Guest (neoficiálně) | |
Eloise Oliver | Dancer (neoficiálně) | |
Lilian Price | Village Girl/Ballroom Girl (neoficiálně) | |
Dominick Swift | Everdene Farm Worker (neoficiálně) | |
Don Whistance | Constable (neoficiálně) |
Thomas Hardy | (kniha) | |
David Nicholls | (scénář) |
Joanne Smith | (vedoucí produkce) | |
Anita Overland | (co-producent) | |
Andrew Macdonald | (producent) | |
Allon Reich | (producent) |
Charlotte Bruus Christensen |
Craig Armstrong |
Claire Simpson |
Kave Quinn |
Janet Patterson |
Theo Park | ||
Nina Gold |
Ray Marston | (wigmaker) | |
Jessica Alexander | (assistant makeup artist) | |
Sharon Nicholas | (maskér) | |
Belinda Parish | (key makeup artist) | |
Charlotte Rogers | (maskér) | |
Jutta Russell | (maskér) | |
Tilly Calder | (maskér) | |
Sian Grigg | (makeup department head) | |
Sam Bear | (maskér) | |
Tracy Smith | (hlavní kadeřník) | |
Victoria Pocock | (maskér) | |
Emma Trachtenberg | (daily crowd makeup and hair trainee) |
Tim Blake | ||
Julia Castle | (supervising art director) | |
Hannah Moseley |
Niamh Coulter |