Autumn de Wilde |
Anya Taylor-Joy | Emma Woodhouse | |
Angus Imrie | Bartholomew | |
Letty Thomas | Biddy | |
Gemma Whelan | Miss Taylor/Mrs. Weston | |
Bill Nighy | Mr. Woodhouse | |
Aidan White | Hartfield Butler | |
Edward Davis | Charles | |
Chris White | James, Hartfield Coachman | |
Rupert Graves | Mr. Weston | |
Miranda Hart | Miss Bates | |
Myra McFadyen | Mrs. Bates | |
Esther Coles | Mrs. Cox | |
Suzy Bloom | Miss Gilbert | |
Suzanne Toase | Mrs. Cole | |
Nicholas Burns | Mr. Cole | |
Josh O'Connor | Mr. Elton | |
Johnny Flynn | Mr. Knightley | |
Connor Dalton | Donwell Footman | |
Lucy Briers | Mrs. Reynolds | |
Mia Goth | Harriet Smith | |
Anna Francolini | Mrs. Goddard | |
Connor Swindells | Robert Martin | |
Christopher Godwin | Mr. Perrie | |
Vanessa M. Owen | Catherine Martin | |
Isis Hainsworth | Elizabeth Martin | |
Hannah Stokely | Mrs. Martin | |
Charlotte Weston | Mrs. Ford | |
Max Toovey | Henry Knightley | |
Cecelia Jacob | Bella Knightley | |
Cody Gipson | John Knightley Jnr. | |
Tabitha Coop | Emma Knightley | |
Juno Coop | Emma Knightley | |
Chloe Pirrie | Isabella Knightley | |
Oliver Chris | John Knightley | |
Rose Shalloo | Hannah, Randalls Maid | |
Amber Anderson | Jane Fairfax | |
Callum Turner | Frank Churchhill | |
Tanya Reynolds | Mrs. Elton | |
Janine Craig | Dancer | |
Cris Penfold | Dancer | |
Nike van Schie | Dancer | |
Leigh Daniels | Dancer | |
Alastair Postlethwaite | Dancer | |
Shaun Walters | Dancer | |
Zachary Trevitt | Dancer | |
Philippe Barnes | Musician - Flute | |
Alexis Bennett | Musician - Viola | |
Giles Lewin | Musician - Violin | |
Edmund George Taylor | Musician - Violin | |
Joe Zeitlin | Musician - Cello | |
Jill Buchanan | Villager (neoficiálně) | |
Libby Hill | Crocodile Girl (neoficiálně) | |
Robert Jarvis | Ballroom Dance Guest (neoficiálně) | |
Isabella Kennard-Barden | Crocodile Girl (neoficiálně) | |
Adrian Mozzi | Ballroom Dance Guest (neoficiálně) |
Jane Austen | (podle románu) | |
Eleanor Catton | (scénář) |
Graham Broadbent | (producent) | |
Peter Czernin | (producent) | |
Thea Paulett | (creative executive Working Title Films) | |
Katherine Pomfret | (senior production executive Working Title Films) | |
Amelia Granger | (výkonný producent) | |
Ben Knight | (výkonný producent) | |
Tim Bevan | (producent) | |
Eric Fellner | (producent) | |
Jo Wallett | (co-producent) |
Christopher Blauvelt | (director of photography) |
David Schweitzer | ||
Isobel Waller-Bridge |
Nick Emerson |
Kave Quinn |
Alexandra Byrne |
Jessica Ronane |
Claudia Stolze | ||
Laura Allen | ||
Marese Langan |
Mark Lavis | ||
Andrea Matheson | (supervising art director) | |
Alice Sutton |
Stella Fox |