James McTeigue |
John Cusack | Edgar Allan Poe | |
Luke Evans | Detective Fields | |
Alice Eve | Emily Hamilton | |
Brendan Gleeson | Captain Hamilton | |
Kevin McNally | Maddux | |
Oliver Jackson-Cohen | John Cantrell | |
Jimmy Yuill | Captain Eldridge | |
Sam Hazeldine | Ivan | |
Pam Ferris | Mrs. Bradley | |
Brendan Coyle | Reagan | |
Adrian Rawlins | Doc Clements | |
Aidan Feore | Stage Manager | |
Dave Legeno | Percy | |
Michael Cronin | Old Gentleman | |
Michael Poole | Professor | |
Michael Shannon | Dr. Morgan | |
Charity Wakefield | Field's Maid | |
John Warnaby | Griswold | |
Matt Slack | Sailor | |
Ian Virgo | Fire Marshall | |
Michael J. Fourticq | Bookseller | |
Jasmina Ilic | Older Tenement Woman | |
Teodora Uveric | Young Tenement Woman | |
Kristof Farkas | Wretching Student | |
Luka Mijatovic | Small Boy | |
József Tálos | Sherry Merchant | |
Matt Devere | Hamilton's Security Guard | |
Sergej Trifunovic | Salty Sailor | |
Milos Djuricic | Porter - Paris | |
Bojan Peric | Officer at Precinct | |
Ana Sofrenovic | Lady Macbeth | |
Steve Agnew | Doctor in 'Macbeth' | |
Malina Nikolic | Gentlewoman in 'Macbeth' | |
Miklós Kapácsy | Headline Man 1 | |
Andrew Hefler | Headline Man 2 | |
Pierre Boris Jaurdin | French Officer | |
Tamara Krcunovic | Doc Clements' Maid | |
Jason Ryan | Crew Member | |
Antal Publik | Cardinal | |
László Konter | Breathless Tenement Man | |
Mark Phelan | Barfly 1 | |
Krisztián Peer | Barfly 2 | |
Annamaria Ordog | Actress | |
Ádám Földi | Church Secretary | |
Dejan Cubrilov | Maurice Robichaux | |
Máté Haumann | Uniformed Guard | |
Péter Fancsikai | Young Man Skeleton | |
Sava Rapic | Servant |
Ben Livingston | (scénář) | |
Hannah Shakespeare | (scénář) |
Carolyn Harris | (vedoucí produkce) | |
Richard Sharkey | (co-producent) | |
James D. Stern | (výkonný producent) | |
Andjelija Vlaisavljevic | (line producer Serbia) | |
Marc D. Evans | (producent) | |
Trevor Macy | (producent) | |
Aaron Ryder | (producent) | |
Jesus Martinez Asencio | (výkonný producent) | |
Ildiko Kemeny | (production executive Hungary, Pioneer Pictures) | |
Glen Basner | (výkonný producent) |
Danny Ruhlmann |
Lucas Vidal |
Niven Howie |
Roger Ford |
Carlo Poggioli |
Elaine Grainger |
Márta Kállay | (hairdresser) | |
Natasha Nikolic | (maskér) | |
Klári Szinek | (hairdresser) | |
Iván Pohárnok | (prosthetic supplier) | |
Katalin Jakots | (maskér) | |
Daniel Parker | (hlavní návrhář účesů, key makeup designer) | |
Tracey Wells | (hlavní kadeřník) | |
Vidosava Biro | (hairdresser) | |
Svjetlana Gutic | (maskér) | |
Hildegard Haide | (maskér) | |
Ernella Hortobágyi | (assistant makeup artist) |
Zsuzsa Kismarty-Lechner | ||
Dragan Kaplarevic | ||
Paul Laugier | ||
Tibor Lázár | ||
Frank Walsh |
Kerrie Brown |