Robert Wise |
George C. Scott | Colonel Franz Ritter | |
Anne Bancroft | Countess Ursula von Reugen | |
William Atherton | Karl Boerth | |
Roy Thinnes | Martin Vogel | |
Gig Young | Edward Douglas | |
Burgess Meredith | Emilio Pajetta | |
Charles Durning | Captain Max Pruss | |
Richard Dysart | Captain Ernst Lehman | |
Robert Clary | Joseph Spah | |
Rene Auberjonois | Major Napier | |
Peter Donat | Reed Channing | |
Alan Oppenheimer | Albert Breslau | |
Katherine Helmond | Mrs. Mildred Breslau | |
Joanna Moore | Mrs. Channing | |
Stephen Elliott | Captain Fellows | |
Joyce Davis | Eleanore Ritter | |
Jean Rasey | Valerie Breslau | |
Ted Gehring | Knorr | |
Lisa Pera | Freda Halle | |
Joe Di Reda | Schulz | |
Peter Canon | Ludecke | |
Charles Macaulay | Hirsch | |
Rex Holman | Dimmler | |
Jan Merlin | Speck | |
Betsy Jones-Moreland | Stewardess Imhoff | |
Colby Chester | Eliot Howell III | |
Teno Pollick | Frankel | |
Curt Lowens | Elevator Man Felber | |
Kip Niven | Lieutenant Truscott | |
Michael Richardson | Rigger Neuhaus | |
Herbert Nelson | Dr. Eckener | |
Scott Walker | Gestapo Major | |
Greg Mullavey | Morrison | |
Val Bisoglio | Lieutenant Lombardi | |
Simon Scott | Luftwaffe General | |
William Sylvester | Luftwaffe Colonel | |
David Mauro | Goebbels | |
Joe Turkel | Detective Moore | |
Sandy Ward | Detective Grunberger | |
Norman Alden | Detective Baker, N.Y.P.D. (neoficiálně) | |
Wade Crosby | Whitehaired Passenger (neoficiálně) | |
Robert Dassanowsky | Hitler Youth Member (neoficiálně) | |
Jimmy Davilla | Flakus (neoficiálně) | |
Susan French | Miss Grant (neoficiálně) | |
Arthur Hanson | Businessman (neoficiálně) | |
Bob Harks | Investigator (neoficiálně) | |
Shep Houghton | Radio Operator: Hand Close-ups (neoficiálně) | |
Arch Johnson | Captain B.F. Farley, N.Y.P.D. (neoficiálně) | |
Ruth Kobart | Hattie (neoficiálně) | |
James Lashly | Kirby (neoficiálně) | |
Johnny Lee | Paul Breslau (neoficiálně) | |
Stephen Manley | Peter Breslau (neoficiálně) | |
Deanna Martin | Trudi (neoficiálně) | |
Todd Martin | Bosun Hoban (neoficiálně) | |
Lawrence Moran | Helmut (neoficiálně) | |
Rollin Moriyama | Mr. Shimura (neoficiálně) | |
Herbert Morrison | Himself - News Reporter in Closing Credits | |
James Murtaugh | Lesing (neoficiálně) | |
Vic Perrin | Travel Agency's Representative (neoficiálně) | |
John Pickard | Sauter (neoficiálně) | |
Ruth Schudson | Kathie Rauch (neoficiálně) | |
Rolfe Sedan | Ambassador Luther (neoficiálně) | |
Lora Marie Taylor | Passenger on the Ground (neoficiálně) | |
Danil Torppe | Young Man (neoficiálně) | |
Charles Wagenheim | Man at Lakehurst (neoficiálně) | |
William Wintersole | Secretary (neoficiálně) |
Richard Levinson | (námět) | |
William Link | (námět) | |
Michael M. Mooney | (kniha) | |
Nelson Gidding | (scénář) |
Robert Wise | (producent) (neoficiálně) |
Robert Surtees | (director of photography) |
David Shire | (music score) |
Donn Cambern |
Edward C. Carfagno |
Dorothy Jeakins |
Rick Sharp | (maskér) | |
Del Acevedo | (maskér) | |
Frank McCoy | (maskér) | |
Lorraine Roberson | (hair styles) |
Frank R. McKelvy |
Glen Robinson | (special mechanical effects) |
Albert Whitlock | (speciální vizuální efekty) |
Jack A. Bolger Jr. | ||
Don Sharpless | ||
Peter Berkos | (střihač zvukových efektů) (neoficiálně) | |
John L. Mack | ||
Leonard Peterson |