Francis Lawrence |
Elizabeth Banks | Effie Trinket | |
Jennifer Lawrence | Katniss Everdeen | |
Natalie Dormer | Cressida | |
Jena Malone | Johanna Mason | |
Gwendoline Christie | Commander Lyme | |
Josh Hutcherson | Peeta Mellark | |
Julianne Moore | President Alma Coin | |
Liam Hemsworth | Gale Hawthorne | |
Sam Claflin | Finnick Odair | |
Woody Harrelson | Haymitch Abernathy | |
Philip Seymour Hoffman | Plutarch Heavensbee | |
Stanley Tucci | Caesar Flickerman | |
Evan Ross | Messalla | |
Robert Knepper | Antonius | |
Elden Henson | Pollux | |
Michelle Forbes | Lt. Jackson | |
Donald Sutherland | President Snow | |
Willow Shields | Primrose Everdeen | |
Toby Jones | Claudius Templesmith | |
Mahershala Ali | Boggs | |
Jeffrey Wright | Beetee | |
Wes Chatham | Castor | |
Stef Dawson | Annie Cresta | |
Meta Golding | Enobaria | |
Sue-Lynn Ansari | District 8 | |
Joe Chrest | Mitchell | |
Omid Abtahi | Homes | |
Patina Miller | Commander Paylor | |
Brandon Cyrus | District 13 Civilian | |
Stephanie Tyler Jones | Citizen Runner | |
Eugenie Bondurant | Tigris | |
Melissa Chandler | Capitol Citizen | |
Michael Entrekin | Capitol Citizen | |
Karlena Haase | Capitol Girl | |
Cameron Brinkman | District 5 Rebel | |
Jason Lyke | Capital | |
Jeff Matthew Glover | Lumberjack | |
Thomas Blake Jr. | Rebel Guard | |
Sailor Larocque | Parakeet Woman | |
Elle Graham | Girl in Lemon Yellow Coat | |
Izzy Fenech | Capitol Kid | |
Benjamin Fenn | President Snow | |
Gary Sievers | District 7 Rebel | |
DuRa Brown | District 13 Soldier | |
Molly Evensen | Contra Dancer | |
Phil Armijo | Capital Citizen | |
Ashley Hollins | Citizen Runner | |
Dezirae Teal | Capitol Woman | |
Kim Ormiston | Leeg 2 | |
Alyssa Riley Burrell | Capitol Girl | |
Grace Hartsfield | Capitol Citizen | |
Jae Bireley | Capitol Citizen | |
Misty Ormiston | Leeg 1 | |
Danny M. Gray | District 13 Command Center | |
Ryan Stanley | District 5 Rebel | |
Livi Fenech | Capital Citizen | |
Michelle Hernandez | District citizen | |
Kyle Viveiros | District 13 Soldier | |
Dominyck McCargo | District 11 Rebel | |
Chandler Dollahite | Capitol Citizen | |
Jessica Paidge | Capital Citizen | |
Matt Hay | District 5 Rebel | |
Agnes Thi-Mai | Combat Commander, District 13 | |
Jessica Padgett | Capitol Citizen/Young Mother | |
Jasmine Ahnie | District 8 Hospital Patient (neoficiálně) | |
Kati Akins | Capitol Citizen (neoficiálně) | |
Evan D Anderson | Capitol Citizen (neoficiálně) | |
Alexander Araya López | District 13 Soldier (neoficiálně) | |
De'Marco Arrington | Rebel Kid (neoficiálně) | |
Trevor Bagwell | Capitol Kid (neoficiálně) | |
Preston Baker | District 13 Guard (neoficiálně) | |
Jonathan Billions | Capitol Boy (neoficiálně) | |
Samuel L. Billions | Capitol Boy (neoficiálně) | |
William David Billions | Capitol Boy (neoficiálně) | |
Sarah Blackman | Mom of Girl in Yellow Coat (neoficiálně) | |
Austin Bollinger | Military Rebel (neoficiálně) | |
Bradley Bowen | C151 Capitol Resident (neoficiálně) | |
Dante Briggins | Peacekeeper (neoficiálně) | |
Stephen Mackenzie Brown | District 13 Soldier (neoficiálně) | |
Robert Byron | District 5 Rebel (neoficiálně) | |
Phil Cappadora | Citizen B (neoficiálně) | |
John M. Carpenter | Peacekeeper/District 13 Soldier (neoficiálně) | |
Sandhya Chandel | District 13 Citizen (neoficiálně) | |
Marshall Choka | District 13 citizen (neoficiálně) | |
Charles William Cook | Capitol Citizen (neoficiálně) | |
Kirk Crenshaw | Peacekeeper (neoficiálně) | |
Greg Crews | Peacekeeper (neoficiálně) | |
Courtney Dietz | Capitol Citizen (neoficiálně) | |
Francis Dobrisky | District 7 Rebel (neoficiálně) | |
Garrett H. Dumas | District 13 Citizen (neoficiálně) | |
Jacklyn Edney | District 13 Citizen (neoficiálně) | |
Jason Lee Erickson | Lumberjack Rebel (neoficiálně) | |
Micky Francis | Capitol Citizen (neoficiálně) | |
William Frasca | Capitol Aristocrat (neoficiálně) | |
Marco Fuller | Capitol Citizen (neoficiálně) | |
Joshua Geckles | District 5 Rebel (neoficiálně) | |
Chelsey Gentry | Capitol Citizen (neoficiálně) | |
Curtis Gordon | District 13 Citizen (neoficiálně) | |
Roderick Green | District 11 Military Rebel (neoficiálně) | |
David Hallyday | Guard (neoficiálně) | |
Robert Hatch | District 13 Citizen (neoficiálně) | |
Roy Hawkins Jr. | Peacekeeper (neoficiálně) | |
Rory Healy | Military Rebel (neoficiálně) | |
Lauren Henneberg | District 13 Citizen (neoficiálně) | |
Sarah Turner Holland | District 13 Citizen (neoficiálně) | |
Sean Householder | Power Rebel (neoficiálně) | |
Raiden Integra | District 11 Rebel (neoficiálně) | |
John Jaret | Timpani Drummer (neoficiálně) | |
Clay Jeffries | District 13 Citizen (neoficiálně) | |
Katie Hartmann | Capitol Resident (neoficiálně) | |
Hannah Keeterle | Capitol Citizen (neoficiálně) | |
Jesse Kindred | District 13 Systems Operator (neoficiálně) | |
Nathan J Kress | Lumberjack Rebel (neoficiálně) | |
Kenley Krey | Capitol Kid (neoficiálně) | |
Evlin Lake | Capitol Woman (neoficiálně) | |
Roy Larsen | Capitol Citizen (neoficiálně) | |
Tobias Lauterberg | Extra (neoficiálně) | |
Phillip Troy Linger | Katniss's Father (neoficiálně) | |
Jean Christophe Loustau | Peacekeeper (neoficiálně) | |
Jasmine Lowe | Capitol Woman/District 8 Rebel (neoficiálně) | |
Corey Maher | District 13 General Bogg's Guard (neoficiálně) | |
Lucky Mangione | District 13 Rebel (neoficiálně) | |
Kenneth Manos | Bogg's Security (neoficiálně) | |
Trey McGriff | Capitol Resident (neoficiálně) | |
Brigham McNeely | District 8 Rebel (neoficiálně) | |
Taylor McPherson | District 13 Citizen (neoficiálně) | |
Mark Jeffrey Miller | District Four Officiant (neoficiálně) | |
Kayla Moore | Capitol Citizen (neoficiálně) | |
Roger Neal | Capitol Citizen (neoficiálně) | |
Brayden Patterson | District 13 Citizen (neoficiálně) | |
Michael J. Patterson | D-11 Citizen (neoficiálně) | |
Darla Perez | Capitol Citizen (neoficiálně) | |
Zane Pittman | Peacekeeper (neoficiálně) | |
Lou Ravelli | Capitol Girl (neoficiálně) | |
Scytorya Rhodes | D- 11 citizen (neoficiálně) | |
Lilly Roberson | Capitol Citizen (neoficiálně) | |
Emma Elle Roberts | Capitol Citizen (neoficiálně) | |
Christabelle Rose | District 5 Rebel (neoficiálně) | |
Nancy Sandlin | District 5 Rebel (neoficiálně) | |
Sandra Tauro | District 13 Combat Soldier (neoficiálně) | |
Chris Theisinger | District 13 Combat Security (neoficiálně) | |
Josh Tippey | Nuclear Technician (neoficiálně) | |
Ikia Walker | Fabric Rebel (neoficiálně) | |
Kathy Walton | District 13 Citizen (neoficiálně) | |
Bailee Watters | District 13 Citizen/Runner (neoficiálně) | |
Grace Marie Williams | Capitol Citizen (neoficiálně) | |
Erick Wofford | District 5 Rebel (neoficiálně) | |
Ilia Wolfe | Capitol Kid (neoficiálně) | |
Aja Wooldridge | Capitol Kid (neoficiálně) | |
Ashton Lee Woolen | District 13 Rebel (neoficiálně) | |
Alexander Yassin | District 13 Citizen (neoficiálně) | |
Jessica Yoshimura | D 13 Contra Dancer (neoficiálně) |
Suzanne Collins | (adaptace based upon the novel "mockingjay" by suzanne collins) | |
Peter Craig | (scénář) | |
Danny Strong | (scénář) |
Jon Kilik | (producent) | |
Cameron MacConomy | (vedoucí produkce) | |
Suzanne Collins | (výkonný producent) | |
Christoph Fisser | (co-producent) | |
Nina Jacobson | (producent) | |
Henning Molfenter | (co-producent) | |
Charlie Woebcken | (co-producent) | |
Jan Foster | (výkonný producent) |
Jo Willems |
James Newton Howard |
Alan Edward Bell | ||
Mark Yoshikawa |
Philip Messina |
Kurt and Bart |
Debra Zane |
Selena Evans-Miller | (makeup department head) | |
Camille Friend | (hair department head) | |
Anita Brabec | (maskér) | |
Brian Kinney | (maskér) | |
Elena Arroy | (maskér) | |
Lance Aldredge | (kadeřnice) | |
Lee Grimes | (návrhář - speciální makeup) | |
Shutchai Tym Buacharern | (maskér) | |
Suzanna Boykin | (additional hair stylist) | |
Jonah Levy | (návrhář - speciální makeup) | |
Barbara Cantu | (assistant department head hair) | |
Kim Collea | (maskér) | |
Peter De Oliveira | (maskér) | |
Gunn Espegard | (maskér) | |
Victor Del Castillo | (maskér) | |
Brad Look | (maskér) | |
Katrina Chevalier | (kadeřnice) | |
Noel Hernandez | (maskér) | |
Ann-Maree Hurley | (maskér) | |
Jan Kempkens-Odemski | (maskér) | |
Robert C. Mathews III | (kadeřnice) | |
Michelle Ceglia | (kadeřnice) | |
Vincent Gideon | (hlavní kadeřník) |
Stefan Speth | ||
Steve Summersgill | ||
Wolfgang Metschan | ||
Andrew Max Cahn | ||
Lauren E. Polizzi | ||
Priscilla Elliott | ||
David Scheunemann | (supervising art director Berlin) | |
Dan Webster | (supervising art director) |
Mark Rosinski | ||
Larry Dias |