Francis Lawrence |
Jennifer Lawrence | Katniss Everdeen | |
Liam Hemsworth | Gale Hawthorne | |
Jack Quaid | Marvel | |
Taylor Clair St. | Ripper | |
Sandra Ellis Lafferty | Greasy Sae | |
Woody Harrelson | Haymitch Abernathy | |
Josh Hutcherson | Peeta Mellark | |
Paula Malcomson | Katniss' Mother | |
Willow Shields | Primrose Everdeen | |
Donald Sutherland | President Snow | |
Elizabeth Banks | Effie Trinket | |
Bruce Bundy | Octavia | |
Nelson Ascencio | Flavius | |
Lenny Kravitz | Cinna | |
Stanley Tucci | Caesar Flickerman | |
Afemo Omilami | District 11 Mayor | |
Kimberley Drummond | Rue's Aunt | |
Deena Beasley | Thresh's Grandmother | |
Leon Lamar | Old Man | |
Mandy Neuhaus | Flower Girl | |
Erika Bierman | Snow's Granddaughter | |
Philip Seymour Hoffman | Plutarch Heavensbee | |
Wilbur Fitzgerald | Cray | |
Patrick Esprit St. | Commander Thread | |
Jill Jane Clements | Old Lady | |
James Sutton | Presidential Guard | |
Alan Ritchson | Gloss | |
Stephanie Leigh Schlund | Cashmere | |
Meta Golding | Enobaria | |
Jeffrey Wright | Beetee | |
Amanda Plummer | Wiress | |
Megan Hayes | Female Morphling | |
Sam Claflin | Finnick Odair | |
Stef Dawson | Annie Cresta | |
Lynn Cohen | Mags | |
Toby Jones | Claudius Templesmith | |
Jena Malone | Johanna Mason | |
James Logan | District 5 Male Tribute | |
E. Roger Mitchell | Chaff | |
Bruno Gunn | Brutus | |
Maria Howell | Seeder | |
Judd Lormand | Hovercraft Peacekeeper | |
Elena Sanchez | Cecelia | |
John Casino | Woof | |
Marian Green | District 9 Female Tribute | |
Daniel Bernhardt | District 9 Male Tribute | |
Ravi Naidu | Operator #1 | |
Franco Castan | Operator #2 |
Suzanne Collins | (kniha Catching Fire) | |
Michael Arndt | (scénář) | |
Simon Beaufoy | (scénář) |
Alli Shearmur | (výkonný producent) | |
Jon Kilik | (producent) | |
Suzanne Collins | (výkonný producent) | |
Nina Jacobson | (producent) | |
Joseph Drake | (výkonný producent) | |
Louise Rosner | (výkonný producent) | |
Aldric La'auli Porter | (co-producent) |
Jo Willems |
James Newton Howard |
Alan Edward Bell |
Philip Messina |
Trish Summerville |
Debra Zane |
Sarah Mays | (maskér) | |
Yuko T. Koach | (kadeřnice) | |
Brad Look | (maskér) | |
Kris Evans | (background makeup supervisor) | |
Robert Maverick | (maskér) | |
AnnaRose Kern | (kadeřnice) | |
Glenn Hetrick | (key makeup artist) | |
Valerie Jackson | (kadeřnice) | |
Kimberly Jones | (maskér) | |
Ignacia Johnston | (maskér) | |
Micah Laine | (assistant makeup artist) | |
Joe Matke | (hlavní kadeřník) | |
Gindy Martin | (maskér) | |
Veronica Lorenz | (maskér) | |
Bill Johnson | (maskér) | |
Tracey L. Miller-Smith | (maskér) | |
Lawrence Davis | (additional hair stylist) | |
Zoe Hay | (maskér) | |
Linda D. Flowers | (hair department head) | |
Ve Neill | (makeup department head, makeup - návrhář) | |
Nikoletta Skarlatos | (key makeup artist) | |
Bill Myer | (maskér) |
Adam Davis | ||
Robert Fechtman | ||
John Collins | (supervising art director) |
Larry Dias |
Coldplay | ||
Will Champion | ||
Jonny Buckland | ||
Guy Berryman | ||
Chris Martin |