Tommy Wirkola |
Jeremy Renner | Hansel | |
Gemma Arterton | Gretel | |
Famke Janssen | Muriel | |
Pihla Viitala | Mina | |
Derek Mears | Edward | |
Robin Atkin Downes | Edward (hlas) | |
Ingrid Bolsø Berdal | Horned Witch | |
Joanna Kulig | Red Haired Witch | |
Thomas Mann | Ben | |
Peter Stormare | Sheriff Berringer | |
Bjørn Sundquist | Jackson | |
Rainer Bock | Mayor Engleman | |
Thomas Scharff | Father | |
Kathrin Kühnel | Adrianna | |
Cedric Eich | Young Hansel | |
Alea Sophia Boudodimos | Young Gretel | |
Matthias Ziesing | Deputy | |
Sebastian Hülk | Deputy | |
Vegar Hoel | Gamekeeper | |
Jeppe Laursen | Tracker William | |
Christian Rubeck | Tracker Jonathan | |
Stig Frode Henriksen | Mute Tracker | |
Zoe Bell | Tall Witch | |
Monique Ganderton | Candy Witch/Mother | |
Fritz Roth | Dairy Man | |
Lucas Mann | Teenage Boy | |
Lucy Ella von Scheele | Mary Behlmer | |
Isaiah Michalski | Little Boy | |
Stephanie Corneliussen | Desert Witch (neoficiálně) | |
Charlotte Crome | (uncredited) (neoficiálně) | |
Friedrich Heine | (uncredited) (neoficiálně) | |
Alessija Lause | Palsied Witch (neoficiálně) | |
Wolfgang Lindner | Deputy #3 (neoficiálně) | |
Jason Oettle | Fat and Ugly Witch (neoficiálně) | |
Noah Wiechers | (uncredited) (neoficiálně) | |
Vanessa Wieduwilt | Tumor Witch (neoficiálně) | |
Alissa Worley | Village Child (neoficiálně) | |
Seth Worley | Village Child (neoficiálně) |
Tommy Wirkola | (napsal) |
Chris Henchy | (producent) | |
Kevin J. Messick | (producent) | |
Will Ferrell | (producent) | |
Denis L. Stewart | (výkonný producent) | |
Adam McKay | (producent) | |
Tracy McCreary | (vedoucí produkce) | |
Jasmin Torbati | (line producer Germany) | |
Beau Flynn | (producent) | |
Christoph Fisser | (co-producent) | |
Charlie Woebcken | (co-producent) | |
Robyn Wholey | (vedoucí produkce) |
Michael Bonvillain | (director of photography) |
Atli Örvarsson |
Jim Page |
Stephen Scott |
Marlene Stewart |
Jennifer L. Smith | ||
Tricia Wood | ||
Deborah Aquila |
Pamela Grujic | (key makeup artist) | |
Kristyan Mallett | (prosthetic supplier) | |
Cristina Patterson Ceret | (contact lens designer/painter) | |
Loulia Sheppard | (head hair department) | |
Marcela Barreto | (maskér) | |
Dave Bonneywell | (prosthetic make up artist) | |
Kati Hood | (návrhář - speciální makeup) | |
Peter Bour | (hair & makeup artist) | |
Göran Lundström | (prosthetics makeup artist) | |
Mary Elizalde | (CFO Spectral Motion Inc.) | |
Neal Kennemore | (sochař - loutkař) | |
Ricardo Contreras | (prosthetics sculptor) | |
Andrew Freeman | (malíř Spectral Motion Inc) | |
Nadja März | (assistant special makeup effects artist) | |
Birger Laube | (návrhář - speciální makeup Spectral Motion Inc) | |
Stephen Murphy | (prosthetic makeup artist) | |
Mike Elizalde | (creature and makeup effects designer, protetický makeup - vedoucí) | |
Valeska Schitthelm | (hlavní kadeřník) | |
Jörn Seifert | (návrhář - speciální makeup Twilight Creations) | |
Katrin Schneider | (additional make up artist) | |
Cale Thomas | (malíř Spectral Motion Inc) | |
Christina Wagner | (additional make up artist) | |
Tamar Aviv | (návrhář - speciální makeup Twilight Creations) | |
Aleix Torrecillas | (mold maker Twilight Creations) | |
Emilia Seifert | (prosthetic make up artist) | |
Clayton Martinez | (návrhář - speciální makeup) | |
Anthony Parker | (návrhář - speciální makeup Spectral Motion Inc) | |
Graham Johnston | (make-up and hair designer) | |
Bernadette Schett | (prosthetic make up artist) | |
Lufeng Qu | (key sfx makeup) | |
Georg Korpas | (dental prosthetics Twilight Creations) | |
Lee Gren | (graphic designer specialty tattoos Tinsley Studio) | |
Anna Von Gwinner | (návrhář - speciální makeup Twilight Creations) |
Anja Müller | ||
Andreas Olshausen | ||
Stephan O. Gessler |
Bernhard Henrich |