Rob Marshall |
Daniel Day-Lewis | Guido Contini | |
Marion Cotillard | Luisa Contini | |
Penélope Cruz | Carla | |
Nicole Kidman | Claudia | |
Judi Dench | Lilli | |
Kate Hudson | Stephanie | |
Sophia Loren | Mamma | |
Sandro Dori | Studio Superintendent | |
Fergie Duhamel | Saraghina | |
Ricky Tognazzi | Dante | |
Giuseppe Cederna | Fausto | |
Elio Germano | Pierpaolo | |
Roberto Nobile | Jaconelli | |
Andrea Di Stefano | Benito | |
Romina Carancini | Production Assistant/Female Dancer | |
Alessandro Denipotti | Production Assistant | |
Alessandro Fiore | Production Assistant | |
Erica Gohdes | Production Assistant | |
Gianluca Frezzato | Production Assistant/Male Dancer | |
Paola Zaccari | Production Assistant/Female Dancer | |
Roberta Mastromichele | Roberta/Female Dancer | |
Francesco De Vito | Radio Reporter | |
Francesca Fanti | Dinardo | |
Enzo Cilenti | Leopardi | |
Enzo Squillino Jr. | Reporter 1 | |
Michael Peluso | Reporter 2 | |
Jonathan Del Vecchio | Reporter 3 | |
Jake Canuso | Reporter 4 | |
Eliot Giuralarocca | Reporter 5 | |
Tommaso Colognese | Reporter | |
Jennifer Iacono | Reporter/Female Dancer | |
Vicky Lambert | Reporter/Female Dancer | |
Lavinia Savignoni | Reporter/Female Dancer | |
Valerio Mastandrea | De Rossi | |
Damiano Bisozzi | Bellman/Male Dancer | |
Marcello Magni | Doctor | |
Anna Maria Everett | Nurse | |
Remo Remotti | Cardinal | |
Michele Alhaique | Don Mario | |
Martina Stella | Donatella | |
Mark Bousie | 'Folies' Pianist | |
Giuseppe Spitaleri | Young Guido | |
Pietro Lais | Boy on the Beach | |
Samuele Minotti | Boy on the Beach | |
Francesco Manuel Pappalardo | Boy on the Beach | |
Pietro Revelli | Boy on the Beach | |
Gianluigi Tosti Di Valminuta | Boy on the Beach | |
Massimiliano Belsito | Priest on the Beach/Male Dancer | |
Roberto Sbraccia | Priest on the Beach | |
Mario Vernazza | Principal | |
Marco Liotti | Male Band Singer | |
Monica Scattini | Pensione Matron | |
Roberto Citran | Doctor Rondi | |
Georgina Leonidas | Matron's Daughter | |
Vincent Riotta | Luigi | |
Shannon Belcastro | Film Crew/Male Dancer | |
Jean Martin | Film Crew | |
Joey Pizzi | Film Crew/Male Dancer | |
Kerry Warn | Film Crew | |
Eleonora Scopelliti | Screen Test Actress 1/Female Dancer | |
Ilaria Cavola | Screen Test Actress 2/Female Dancer | |
Alessia Piovan | Alessia | |
Giovanni Luca Izzo | Man with Luisa | |
Simone Cappotto | Simone | |
Giacomo Valdameri | Actor | |
Anna Safroncik | Actress | |
Irina Aggrey | Female Dancer | |
Amy Bailey | Female Dancer | |
Lauren Brooke | Female Dancer | |
Maria Teresa Corsi | Female Dancer | |
Denise Faye | Female Dancer | |
Tamara Fernando | Female Dancer | |
Manuela Guastalli | Female Dancer | |
Gemma Lawrence | Female Dancer | |
Jennifer Leung | Female Dancer | |
Tara Nicole Hughes | Female Dancer | |
Claudia Mancinelli | Female Dancer | |
Holly Mayer | Female Dancer | |
Claire Rogers | Female Dancer | |
Katrina Vasilieva | Female Dancer | |
Glenn Ball | Male Dancer | |
Ramon Christian | Male Dancer | |
Nick Cunningham | Male Dancer | |
Leon Else | Male Dancer | |
Antonio Fiore | Male Dancer | |
Ste Hopps | Male Dancer | |
James Rees | Male Dancer | |
Tristan Temple | Male Dancer | |
Emiliano Caroselli | Terrace Restaurant Band | |
Costantino Ladisa | Terrace Restaurant Band | |
Alberto Lombardi | Terrace Restaurant Band | |
Menotti Minervini | Terrace Restaurant Band | |
Alessio Scialo | Terrace Restaurant Band | |
Layla Amir | Italian Lady (neoficiálně) | |
Alex Argenti | Head of Art Department (neoficiálně) | |
James Currie | Journalist (neoficiálně) | |
Filippo Delaunay | Photographer (neoficiálně) | |
Domenico Dolce | Extra (neoficiálně) | |
Stefano Gabbana | Extra (neoficiálně) | |
Aykut Hilmi | Reporter (neoficiálně) | |
Kostas Katsikis | Journalist/Photographer (neoficiálně) | |
Gino Picciano | Preist (neoficiálně) | |
Lorraine Stewart | The Widow (neoficiálně) | |
Nico Toffoli | Casino's Dancer (neoficiálně) |
Arthur Kopit | (Broadway musical Nine) | |
Anthony Minghella | (scénář) | |
Maury Yeston | (Broadway musical Nine) | |
Mario Fratti | (Broadway musical Nine) | |
Michael Tolkin | (scénář) |
Michael Dreyer | (výkonný producent) | |
Michael Cole | (production executive) (neoficiálně) | |
Arthur Kopit | (co-výkonný producent) | |
Paul Edwards | (co-producent) | |
Maury Yeston | (co-výkonný producent) | |
Federico Foti | (line producer Italy) | |
Gina Gardini | (výkonný producent Italy) | |
Ryan Kavanaugh | (výkonný producent) | |
Jodi Hurwitz | (vedoucí produkce) | |
John DeLuca | (producent) | |
Tucker Tooley | (výkonný producent) | |
Michael Zimmer | (vedoucí produkce) | |
Rob Marshall | (producent) | |
Kelly Carmichael | (výkonný producent) | |
Bob Weinstein | (výkonný producent) | |
Harvey Weinstein | (producent) | |
Marc Platt | (producent) |
Dion Beebe | (director of photography) |
Andrea Guerra |
Claire Simpson | ||
Wyatt Smith |
John Myhre |
Colleen Atwood |
Francine Maisler |
Ferdinando Merolla | (kadeřnice Italy) | |
Federico Laurenti | (maskér Italy) | |
Janine Schneider | (kadeřnice) | |
Angelo Vannella | (kadeřnice Italy) | |
Mauro Menconi | (maskér Italy) | |
Matteo Silvi | (maskér Italy) | |
Nuria Mbomio | (maskér dancers) | |
Gloria Pescatore | (maskér Italy) | |
Maurizio Silvi | (personal makeup artist Ms. Kidman, personal makeup artist Ms. Kidman) | |
Jon Henry Gordon | (hlavní kadeřník dancer/crowd) | |
Luca Saccuman | (kadeřnice Mr. Day-Lewis) | |
Catherine Elizabeth Smith | (crowd makeup artist dailies) | |
Luca Vannella | (kadeřnice Italy) | |
Mandy Gold | (key makeup artist dancer/crowd) | |
Ana Lozano | (personal makeup artist Ms. Cruz) | |
Peter King | (návrhář účesů) | |
Tamsin Dorling | (kadeřnice) | |
Nuala Conway | (hair coordinator Italy) | |
Flora Moody | (asistent Peter King) | |
John Nollet | (personal hair stylist Ms. Cotillard) | |
Paula Price | (kadeřnice) | |
Christophe Danchaud | (personal makeup artist Ms. Cotillard) | |
Maria Federico | (kadeřnice Italy) | |
Kerry Warn | (návrhář účesů Ms. Kidman) |
Simon Lamont | (supervising art director) | |
Phil Harvey | (senior art director) | |
Tomas Voth | (senior art director) |
Gordon Sim |
Maury Yeston |
Rob Marshall | (choreograf) |