Roman Polanski |
Barney Clark | Oliver Twist | |
Jeremy Swift | pan Bumble | |
Ian McNeice | pan Limbkins | |
Richard Durden | Unkind Board Member | |
Timothy Bateson | Parson/Man with a Punch | |
Andy de la Tour | Workhouse Master | |
Filip Hess | Workhouse Boy | |
Andreas Papadopoulos | Workhouse Boy | |
Laurie Athey | Workhouse Boy | |
Joseph Tremain | Hungry Boy | |
Peter Copley | Dining Hall Master | |
Andy Linden | Mr. Gamfield - the Chimney Sweep | |
John Nettleton | 1st Magistrate | |
Tony Noble | 2nd Magistrate | |
Michael Heath | Mr. Sowerberry | |
Gillian Hanna | Mrs. Sowerberry | |
Teresa Churcher | Charlotte | |
Chris Overton | Noah Claypole | |
Gerard Horan | Farmer | |
Morgane Polanski | Farmer's Daughter | |
Liz Smith | Old Woman | |
Harry Eden | Artful Dodger | |
Levi Hayes | Nicky | |
Ben Kingsley | Fagin | |
Lewis Chase | Charley Bates | |
Leanne Rowe | Nancy | |
Ophelia Lovibond | Bet | |
Elvis Polanski | Boy with Hoop | |
Edward Hardwicke | Mr. Brownlow | |
Patrick Godfrey | Bookseller | |
Anezka Novak | Woman in Street | |
Andy Camm | Policeman | |
Alun Armstrong | Magistrate Fang | |
Frank Mills | Elderly Officer | |
Jamie Foreman | Bill Sykes | |
Turbo | Bullseye | |
David Meeking | Policeman in Court | |
Frances Cuka | Mrs. Bedwin | |
Paul Brooke | Mr. Grimwig | |
Andrea Miltner | Other Woman in Street | |
Kaeren Revell | Other Woman in Street | |
Kay Raven | Woman at Window | |
Mark Strong | Toby Crackit | |
Jake Curran | Barney | |
Lizzy Le Quesne | Barmaid | |
Robert Orr | Man in Pub | |
Paul Eden | Barman | |
Nick Stringer | Inspector Blather | |
James Babson | Policeman | |
Richard Ridings | Warder |
Charles Dickens | (kniha) | |
Ronald Harwood | (scénář) |
Alain Sarde | (producent) | |
Roman Polanski | (producent) | |
Robert Benmussa | (producent) | |
Timothy Burrill | (výkonný producent) | |
Petr Moravec | (výkonný producent) | |
Michael Schwarz | (line producer) |
Pawel Edelman | (director of photography) |
Rachel Portman |
Hervé de Luze |
Allan Starski |
Anna B. Sheppard |
Celestia Fox |
Michele Baylis | (personal makeup artist Sir Ben Kingsley) | |
Linda Eisenhamerová | (kadeřnice, maskér) | |
Lucie Kuprova | (hair assistant, makeup assistant) | |
Ivo Strangmüller | (kadeřnice, maskér) | |
Didier Lavergne | (makeup - návrhář) | |
Wendy Rawson | (animal makeup artist) | |
Jean-Max Guérin | (kadeřnice) | |
Waldemar Pokromski | (dummies) |
Jiří Matolín | ||
Jindrich Kocí |
Jille Azis |