Tom Tykwer |
Ben Whishaw | Jean-Baptiste Grenouille | |
Dustin Hoffman | Giuseppe Baldini | |
Alan Rickman | Richis | |
Rachel Hurd-Wood | Laura | |
John Hurt | Vypravěč | |
Francesc Albiol | Court Official | |
Gonzalo Cunill | Guard 1 Dungeon | |
Roger Salvany | Guard 2 Dungeon | |
Andrés Herrera | Door Guard | |
Simon Chandler | Mayor of Grasse | |
David Calder | Bishop of Grasse | |
Richard Felix | Chief Magistrate | |
Birgit Minichmayr | Grenouille's Mother | |
Reg Wilson | Customer Fishmarket | |
Catherine Boisgontier | Woman Fishmarket | |
Núria Casas | Woman 2 Fishmarket | |
Carlos Gramaje | Police Lieutenant Fishmarket | |
Sian Thomas | Madame Gaillard | |
Michael Smiley | Porter | |
Walter Cots | Driver | |
Perry Millward | Marcel | |
Jan Cortés | Boy Boarding House | |
Berta Ros | Girl Boarding House | |
Alvaro Roque | Grenouille 5 Years | |
Franck Lefeuvre | Grenouille 12 Years | |
Sam Douglas | Grimal | |
Joan Serrats | Upholsterer | |
Jaume Montané | Pélissier | |
Bridget McConnell | Aunt | |
Duna Jové | Young Woman | |
Karoline Herfurth | The Plum Girl | |
Timothy Davies | Chenier | |
Dora Romano | Baldini's Wife | |
Carolina Vera | Neapolitan Girl | |
Sara Forestier | Jeanne | |
Ramon Pujol | Lucien | |
Corinna Harfouch | Madame Arnulfi | |
Paul Berrondo | Druot | |
Joanna Griffiths | Marianne | |
Jessica Schwarz | Natalie | |
Harris Gordon | Marquis de Montesquieu | |
Anna Gelman | Albine | |
Laura Gelman | Françoise | |
Guillermo Ayesa | Tallien | |
Anna Diogene | Tallien's Wife | |
Montserrat Masó | Housekeeper | |
Toby Harper | Police Lieutenant | |
Jerome Willis | Councillor 1 | |
Fermí Reixach | Councillor 2 | |
Derek Smee | Councillor 3 | |
Albert Pérez | Councillor 4 | |
Artur Sala | Gatekeeper | |
Thomas Lenox | Messenger | |
Richard Collins-Moore | Innkeeper | |
Francesca Piñón | Innkeeper's Wife | |
Nico Baixas | Guard Torture Chamber | |
Enric Arquimbau | Executioner | |
Oriol Tramvia | Land Priest | |
Cristina Solà | Woman with Bishop | |
Laura Vidal | Hangover Girl | |
Ariadna Cabrol | Beggar Woman 1 | |
Maia Jenkinson | Beggar Woman 2 | |
Miquel Bordoy | Rural Orgy (neoficiálně) | |
Òscar Bosch | (uncredited) (neoficiálně) | |
Carme Capdet | Customer of Giussepe Baldini (neoficiálně) | |
Carme Contreras | Party Guest (neoficiálně) | |
Susana Goulart | Extra (neoficiálně) | |
Pedro Gutiérrez | Extra (neoficiálně) | |
Aina Huguet | (uncredited) (neoficiálně) | |
Pere Koniec | Waterboy (neoficiálně) | |
Jordi Manuel | Rural Orgy (neoficiálně) | |
Ricardo Mestres | (uncredited) (neoficiálně) | |
Edgar Moreno | Paris Citizen (neoficiálně) | |
Jaume Najarro | Rural Orgy (neoficiálně) | |
Alberto Quintana | Rural Orgy (neoficiálně) | |
Carlos Serna | Rural Orgy (neoficiálně) | |
Sergi Atencia Sánchez | Companion of Grenouille (neoficiálně) | |
Marc Velasco | Poorman (neoficiálně) | |
Abel Zamora | (uncredited) (neoficiálně) |
Bernd Eichinger | (scénář) | |
Patrick Süskind | (kniha Das Parfum) | |
Tom Tykwer | ||
Andrew Birkin |
Gigi Oeri | (co-producent) | |
Bernd Eichinger | (producent) | |
Samuel Hadida | (výkonný producent) | |
Silvia Tollmann | (line producer) | |
Andreas Grosch | (výkonný producent) | |
Andreas Schmid | (výkonný producent) | |
Edmon Roch | (delegate producer Spain) | |
Martin Moszkowicz | (výkonný producent) | |
Julio Fernández | (výkonný producent) | |
Teresa Gefaell | (line producer Castelao) | |
Manuel Cuotemoc Malle | (výkonný producent) |
Frank Griebe | (director of photography) |
Reinhold Heil | ||
Johnny Klimek | ||
Tom Tykwer |
Alexander Berner |
Uli Hanisch |
Pierre-Yves Gayraud |
Grace Browning | ||
Michelle Guish |
Laia Colet |
Philippe Turlure |