Destin Daniel Cretton | ((directed by)) |
Simu Liu | Shaun/Shang-Chi | |
Tony Chiu-Wai Leung | Xu Wenwu | |
Awkwafina | Katy | |
Ben Kingsley | Trevor Slattery | |
Meng'er Zhang | Xialing | |
Fala Chen | Li | |
Michelle Yeoh | Ying Nan | |
Wah Yuen | Master Guang Bo | |
Florian Munteanu | Razor Fist | |
Andy Le | Death Dealer | |
Paul W. He | Chancellor Hui | |
Jayden Zhang | Young Shang-Chi | |
Elodie Fong | Young Xialing | |
Arnold Sun | Teen Shang-Chi | |
Stephanie Hsu | Soo | |
Kunal Dudheker | John | |
Tsai Chin | Waipo | |
Jodi Long | Mrs. Chen | |
Dallas Liu | Ruihua | |
Ronny Chieng | Jon Jon | |
Daniel Liu | BMW Driver | |
Stella Ye | Yuchen | |
Fernando Chien | Gao Lei | |
Michael-Anthony Taylor | Bus Driver | |
Zach Cherry | Klev | |
Raymond Ma | Gang Leader | |
Thau Shen Lim | Chinese Bouncer | |
Kar-Yung Lau | Wenwu's Captain | |
Johnny Carr | Wenwu's Driver | |
Harmonie He | Teen Xialing | |
Lydia Sarks | Flight Attendant | |
John Harding | Wenwu's Guard | |
Lynette Curran | Old Lady on Bus | |
Benjamin Wang | Gang Member | |
Benedict Wong | Wong | |
Jade Xu | Widow | |
Shelley Xu | Jie | |
Alistair Bates | Trash Truck Driver | |
Dee Bradley Baker | Morris (hlas) | |
Kelli Bailey | Pedestrian (neoficiálně) | |
Alfred K. Chow | Iron Gang Member (neoficiálně) | |
Shaun Robert Foley | Helicopter Pilot (neoficiálně) | |
Brie Larson | Captain Marvel (neoficiálně) | |
Christine Lee | Red Dress Girl at Bar (neoficiálně) | |
Mahal Montoya | Pier 39 Tourist (neoficiálně) | |
Christian Harris Neeman | Driver (neoficiálně) | |
Tim Roth | Abomination (neoficiálně) | |
Mark Ruffalo | Bruce Banner (neoficiálně) | |
James Ryan | Crime Boss (neoficiálně) | |
William Sung | Iron Gang Member (neoficiálně) | |
Andy Thai | Ta Lo Villager (neoficiálně) | |
Bingchen Ye | Archer Warrior/Assassin (neoficiálně) |
Andrew Lanham | (scénář) | |
Dave Callaham | (scénář, screen story by) | |
Steve Englehart | (Shang-Chi created by) | |
Jim Starlin | (Shang-Chi created by) | |
Destin Daniel Cretton | (scénář, screen story by) |
Louis D'Esposito | (výkonný producent) | |
Jonathan Schwartz | (producent) | |
Victoria Alonso | (výkonný producent) | |
Kevin Feige | (producent) | |
David J. Grant | (co-producent) | |
Charles Newirth | (výkonný producent) |
Bill Pope | (director of photography) |
Joel P West | ((music by)) |
Harry Yoon | ((edited by)) | |
Elísabet Ronaldsdóttir | ((edited by)) | |
Nat Sanders | ((edited by)) |
Clint Wallace | ((additional photography)) | |
Sue Chan |
Kym Barrett |
Sarah Finn |
Blake Alexander Johnson | ||
Michael E. Goldman | ||
Rachel Robb Kondrath | ||
Mark Dawson | ||
Jan Edwards | ||
Laurie Faen | (weapons art director) | |
Richard Hobbs | (supervising art director) | |
Jacinta Leong |
Rebecca Cohen | (decorator) | |
David A Cook | ||
Dan Korn | ||
Leigh Welsh | ((lead dresser)) |
Sean Noel Walker | ||
Christopher Townsend | ||
Joe Farrell | ||
Dan Oliver |