Tim Burton |
Eva Green | Miss Alma LeFay Perigrine | |
Asa Butterfield | Jake | |
Samuel L. Jackson | Barron | |
Judi Dench | Miss Avocet | |
Rupert Everett | Ornithologist | |
Allison Janney | Dr. Golan | |
Chris O'Dowd | Franklin Portman | |
Terence Stamp | Abraham 'Abe' Portman | |
Ella Purnell | Emma Bloom | |
Finlay MacMillan | Enoch O'Conner | |
Lauren McCrostie | Olive Abroholos Elephanta | |
Hayden Keeler-Stone | Horace Somnusson | |
Georgia Pemberton | Fiona Fruanfeld | |
Milo Parker | Hugh Apiston | |
Raffiella Chapman | Claire Densmore | |
Pixie Davies | Bronwyn Bruntley | |
Joseph Odwell | Masked Ballerina #1 | |
Thomas Odwell | Masked Ballerina #2 | |
Cameron King | Millard Nullings | |
Louis Davison | Victor Bruntley | |
Kim Dickens | Jake's Mom | |
O-Lan Jones | Shelley | |
Aiden Flowers | 10 Year Old Jacob | |
Nicholas Oteri | 6 Year Old Jacob | |
Helen Day | Miss Edwards | |
Philip Philmar | Mr. Archer | |
Jack Brady | Mr. Clark | |
Scott Handy | Mr. Gleeson | |
Jennifer Jarackas | Aunt Susie | |
George Vricos | Uncle Bobby | |
Brooke Jaye Taylor | Aunt Judy | |
Cameron Greco | Prettiest Teen Boy | |
Ella Wahlestedt | Prettiest Teen Girl | |
Andrew Fibkins | Cousin Twin #1 | |
Jack Fibkins | Cousin Twin #2 | |
Nicholas Amer | Oggie | |
Ioan Hefin | Kev | |
Shaun Thomas | Dylan | |
Justin Davies | Worm | |
Nicholas McGaughey | 40's Bartender | |
Lynn Hunter | 40's First Woman | |
Ben Roberts | 40's First Old Man | |
Dafydd Hywel | Isle - Farmer | |
Sophie Tailor | Little Girl | |
Harry Taylor | Ride Operator | |
Dan Mersh | 2016 Policeman #1 | |
James Kermack | 2016 Policeman #2 | |
Steve Money | Burley Bloke | |
Christine Dalby | Uneasy Woman | |
Badria Timimi | Police Woman |
Ransom Riggs | (based upon the novel written by) | |
Jane Goldman | (scénář) |
Jenno Topping | (producent) | |
Katterli Frauenfelder | (výkonný producent) | |
Peter Chernin | (producent) | |
Ivana Lombardi | (výkonný producent) | |
Derek Frey | (výkonný producent) | |
Nigel Gostelow | (výkonný producent) |
Bruno Delbonnel |
Matthew Margeson | ||
Michael Higham |
Chris Lebenzon |
Gavin Bocquet |
Colleen Atwood |
Susie Figgis |
Mark Scruton | ||
Jeffrey Mossa | ||
Greg Berry | (additional photography) | |
Rod McLean |
Elli Griff | ||
Amanda Bernstein | (další kameraman) | |
Kat Kane | (Set Decoration Team) | |
Chris August | (co-set decorator) |