Martin Scorsese |
Leonardo DiCaprio | Billy Costigan | |
Matt Damon | Colin | |
Jack Nicholson | Costello | |
Martin Sheen | Queenan | |
Mark Wahlberg | Dignam | |
Alec Baldwin | Ellerby | |
Vera Farmiga | Madolyn | |
Anthony Anderson | Brown | |
Ray Winstone | pan Francouz | |
Mark Rolston | Delahunt | |
Kevin Corrigan | Cousin Sean | |
James Badge Dale | Barrigan | |
David O'Hara | Fitzy | |
Robert Wahlberg | Lazio - FBI | |
Kristen Dalton | Gwen | |
Thomas B. Duffy | Governor | |
J.C. MacKenzie | Realtor | |
Mary Klug | Billy's Aunt | |
Peg Holzemer | Mrs. Kennefick | |
Robert 'Toshi' Kar Yuen Chan | Triad Boss | |
Gurdeep Singh | Pakistani Proprietor | |
Armen Garo | Providence Gangster #1 | |
John Cenatiempo | Providence Gangster #2 | |
Joseph Riccobene | Kneecapped Bankrobber | |
Billy Smith | Detective #1 Tailing Queenan | |
Lyman Chen | Translator | |
Kevin P. McCarthy | Detective #1 - Colin's Unit | |
Chris Fischer | Detective #2 - Colin's Unit | |
Brian Smyj | Man Glassed in Bar | |
William Severs | Older Priest | |
Larry Mitchell | Younger Priest | |
Anthony Estrella | Police Camera Tech | |
Andrew Breving | Police Cell Phone Tech | |
Tracey Paleo | Darlene the Secretary | |
Douglas Crosby | Man Killed by French | |
Dorothy Lyman | Woman at Bar #1 | |
Audrie Neenan | Woman at Bar #2 | |
Frank Mallicoat | News Anchor | |
Paula DeMers | Billy's Mother | |
Conor Donovan | Young Colin | |
Amanda Lynch | Carmen | |
Sallie Toussaint | Woman at Opera | |
Patrick Coppola | Bookie Harassed by French | |
Mick O'Rourke | Jimmy Bags | |
Deborah Carlson | Sister Mary Theresa | |
Nellie Sciutto | Queenan's Secretary | |
Peter Welch | Other Prisoner | |
Henry Yuk | Chinese Government Man | |
Dennis Lynch | Costello's Crew #1 | |
Michael Byron | Costello's Crew #2 | |
William Lee | Costello's Crew #3 | |
John Rue | Luncheonette Proprietor | |
Peter Crafts | Man in Costello's Bar | |
Joseph P. Reidy | Priest with Young Colin | |
John Farrer | Priest at Billy's Funeral | |
Paris Karounos | Jimmy Pappas | |
Brian Haley | Detective #2 Tailing Queenan | |
Terry Serpico | Detective #3 Tailing Queenan | |
Jay Giannone | Detective #4 Tailing Queenan | |
John Polce | Lynn Detective | |
Bo Cleary | Drill Instructor #2 (hlas) | |
David Conley | Gang Member with Mr. French | |
Victor Chan | Chinese Delivery Man | |
Jill Brown | Executed Woman | |
Sarah Fearon | French's Wife | |
Tom Kemp | Billy Costigan, Sr. | |
Denece Ryland | Woman Doctor | |
Zachary Pauliks | Young Billy | |
Daniel F. Risteen Jr. | Crack House Cop #1 | |
Francis P. Hughes | Crack House Cop #2 | |
Johnny Cicco | Crack Addict | |
Chance Kelly | Exam Instructor | |
Shay Duffin | Bartender at Brasserie | |
John McConnell | Bookie in Costello's Bar | |
Kenneth Stoddard | State Trooper #1 | |
Jeffrey Winter | State Trooper #2 | |
Paddy Curran | New Guy | |
Mark Philip Patrick | New Guy | |
David Fischer | Executed Man | |
Walter Y.F. Wong | Waiter in Alley | |
Tony M. Yee | Waiter in Alley | |
Francesca Scorsese | Little Girl at Airport | |
Alex Morris | Young Man at Airport | |
Emma Tillinger Koskoff | Woman with Dog | |
Craig Castaldo | Crack House Denizen | |
James P. Anderson | Boston Police Dignitary (neoficiálně) | |
Andrew Aninsman | Undercover Drug Agent (neoficiálně) | |
Dion Baia | Donegan - Police Cadet (neoficiálně) | |
Takumi Bando | Triad (neoficiálně) | |
Vincent Bivona | Cadet #15 (neoficiálně) | |
Eric Bruno Borgman | Reporter (neoficiálně) | |
David Boston | Boston Police Chief (neoficiálně) | |
Tracey Brennan | E.R. Doctor (neoficiálně) | |
Brendan Burke | Irish Thug (neoficiálně) | |
Shana Carr | Business Woman (neoficiálně) | |
Chris Chinn | Gang Member (neoficiálně) | |
Vic Clay | Businessman (neoficiálně) | |
Desiree April Connolly | Driver of Car in Chase (neoficiálně) | |
Jeffrey Corazzini | Crime Scene Unit (neoficiálně) | |
Ed Cuffe | Boston PD (neoficiálně) | |
Buddy Dolan | Sean (neoficiálně) | |
Jim Evans | Police Officer (neoficiálně) | |
James Michael Farrell | Detective (neoficiálně) | |
Steve Flynn | State Police Detective (neoficiálně) | |
Shawn Fogarty | Pedestrian/Businessman (neoficiálně) | |
Lorre Fritchy | Extra (neoficiálně) | |
Trudi Goodman | Woman Office Worker (neoficiálně) | |
Mackenzie Hawe | Child at Carnival (neoficiálně) | |
Mark Hemphill | College Student (neoficiálně) | |
Henry Kwan | Asian Triad (neoficiálně) | |
Crystal Lisbon | Business Woman (neoficiálně) | |
Steve Lord | Academy Pistol Coach (neoficiálně) | |
Frank Mancuso | Inmate (neoficiálně) | |
Oliver Martin | State Trooper (neoficiálně) | |
Jack McCullough | EMT (neoficiálně) | |
Robert Myers | Cadet Parent (neoficiálně) | |
Nicolas Quilter | State Trooper (neoficiálně) | |
Osmani Rodriguez | Reporter (neoficiálně) | |
Steve Scarfo | Construction Worker (neoficiálně) | |
Billy Silvia | Chinatown Shopper (neoficiálně) | |
John Wayland Somers | Forensics Officer (neoficiálně) | |
Lawrence Cameron Steele | Academy Firearms Instructor (neoficiálně) | |
Stream | Shopper in China Town (neoficiálně) | |
Alfredo Suarez | Cop (neoficiálně) | |
Conor Timmis | Rugby Fan (neoficiálně) | |
Donna Wong | Waitress (neoficiálně) | |
Gail Yudain | Cadet Parent (neoficiálně) |
William Monahan | (scénář) |
Brad Pitt | (producent) | |
Michael Aguilar | (co-producent) | |
Graham King | (producent) | |
G. Mac Brown | (výkonný producent) | |
Doug Davison | (výkonný producent) | |
Brad Grey | (producent) | |
Roy Lee | (výkonný producent) | |
Kristin Hahn | (výkonný producent) | |
Gianni Nunnari | (výkonný producent) | |
Dan Lin | (development executive) (neoficiálně) | |
Rick Schwartz | (co-producent) | |
Joseph P. Reidy | (co-producent) | |
Emma Tillinger Koskoff | (vedoucí produkce) |
Michael Ballhaus |
Howard Shore |
Thelma Schoonmaker |
Kristi Zea |
Sandy Powell |
Ellen Lewis |
Paula Kelly | (maskér) | |
Kay Georgiou | (kadeřnice Mr. Damon) | |
Michael Kriston | (hlavní kadeřník) | |
Jerry DeCarlo | (kadeřnice) | |
Trish Seeney | (additional makeup artist Boston) (neoficiálně) | |
Donald Mowat | (maskér Mr. Wahlberg) | |
Joy Zapata | (kadeřnice Mr. Nicholson) | |
Johnny Villanueva | (kadeřnice Mr. Wahlberg) | |
Kathryn Blondell | (kadeřnice Mr. DiCaprio) | |
Chris Lyons | (special effects teeth) | |
John Caglione Jr. | (key makeup artist) | |
Christine Beveridge | (maskér Mr. Damon) | |
Sian Grigg | (maskér Mr. DiCaprio) | |
Bridget O'Neill | (key makeup artist second unit, Los Angeles) (neoficiálně) | |
Michael Germain | (maskér Mr. Nicholson) |
Teresa Carriker-Thayer |
Leslie E. Rollins |