J.J. Abrams |
Harrison Ford | Han Solo | |
Carrie Fisher | Leia | |
Mark Hamill | Luke Skywalker | |
Anthony Daniels | C-3PO | |
Adam Driver | Kylo Ren | |
Simon Pegg | ||
Daisy Ridley | Rey | |
Billie Lourd | ||
Domhnall Gleeson | General Hux | |
John Boyega | Finn | |
Gwendoline Christie | Captain Phasma | |
Oscar Isaac | Poe Dameron | |
Peter Mayhew | Chewbacca | |
Andy Serkis | Supreme Leader Snoke | |
Kenny Baker | R2-D2 | |
Warwick Davis | ||
Lupita Nyong'o | Maz Kanata | |
Max von Sydow | Lor San Tekka | |
Greg Grunberg | ||
Maisie Richardson-Sellers | Korr Sella | |
Iko Uwais | (rumored) | |
Ken Leung | ||
Christina Chong | ||
Tim Rose | Admiral Ackbar | |
Jessica Henwick | Jessika Pava | |
Mark Stanley | Clan Leader | |
Yayan Ruhian | (rumored) | |
Kiran Shah | Teedo | |
Miltos Yerolemou | ||
Pip Andersen | ||
Mark Preston | Stormtrooper | |
Crystal Clarke | ||
Dixie Arnold | Soldier | |
Cecep Arif Rahman | (rumored) | |
Phoenix James | Stormtrooper | |
Robert Nairne | ||
Phil Hodges | X-Wing Pilot | |
Dante Briggins | Stormtrooper | |
Raymond Mamrak | Stormtrooper | |
Chris Geden | Imperial Officer | |
D.C. Barns | Kata Koio | |
Johnny Lynch | Stormtrooper | |
Leigh Holland | Stormtrooper | |
Mike Quinn | Nien Nunb | |
Aaron Kennedy | Cloaked Messenger | |
Rimmel Daniel | Stormtrooper | |
Amybeth Hargreaves | Stormtrooper | |
Paul Crouch | Stormtrooper | |
Rothschild Alexsandria | Stormtrooper | |
Andrew Mackinnon | Stormtrooper #36 | |
Darl Ferm | Snowtrooper | |
Alan Chimes | Stormtrooper | |
Billy James Machin | Stormtrooper | |
Anna Brewster | Bazine Netal | |
Joonas Suotamo | Chewbacca Double | |
Sasha Frost | Jakku Villager | |
Pip Torrens | Colonel Kaplan | |
Andrew Jack | Major Ematt | |
Rocky Marshall | Colonel Datoo | |
Emun Elliott | Brance | |
Brian Vernel | Bala-Tik | |
Sebastian Armesto | Lieutenant Mitaka | |
Cailey Fleming | Young Rey | |
Harriet Walter | Dr. Kalonia | |
Erik Bauersfeld | Admiral Ackbar (hlas) | |
Kipsang Rotich | Nien Nunb (hlas) | |
Michael Giacchino | FN-3181 | |
Nigel Godrich | FN-9330 | |
Judah Friedlander | Bar Patron | |
Victor McGuire | Bar Patron | |
Francesca Longrigg | Bar Patron | |
Matt Johnson | Bar Patron | |
Leanne Best | Min Sakul | |
Jeffery Kissoon | Rear Admiral Guich | |
Claudia Sermbezis | Lema Eelyak | |
Gerald W. Abrams | Captain Cypress | |
Jim McGrath | Vice Admiral Resdox | |
Philicia Saunders | Tabala Zo | |
Morgan Dameron | Commodore Meta | |
Tosin Cole | Lieutenant Bastian | |
James McArdle | Niv Lek | |
Stefan Grube | Yolo Ziff | |
Hannah John-Kamen | First Order Officer | |
Tom Edden | First Order Officer | |
Kate Fleetwood | First Order Officer | |
Richard Riddell | First Order Officer | |
Jefferson Hall | First Order Officer | |
Thomas Brodie-Sangster | First Order Officer | |
Jack Laskey | First Order Officer | |
Brian Herring | BB-8 Performed By | |
Dave Chapman | BB-8 Performed By | |
Bill Hader | BB-8 Voice Consultants | |
Ben Schwartz | BB-8 Voice Consultants | |
Arti Shah | Maz Motion Capture Double | |
Mike Massa | Han Solo Double | |
Jamie Ben Chambers | Heavy Gunner Stormtrooper (neoficiálně) | |
Jamie Clay | Stormtrooper (neoficiálně) | |
Bern Collaco | Evil Castle General (neoficiálně) | |
Daniel Craig | Stormtrooper JB-007 (neoficiálně) | |
Nick Donald | Imperial Gunner (neoficiálně) |
J.J. Abrams | (scénář) | |
George Lucas | (postavy) | |
Lawrence Kasdan | (scénář) |
Jason D. McGatlin | (výkonný producent) | |
J.J. Abrams | (producent) | |
Tommy Harper | (výkonný producent) | |
Kathleen Kennedy | (producent) | |
Bryan Burk | (producent) | |
Leifur B. Dagfinnsson | (line producer) | |
John Swartz | (co-producent) | |
Michelle Rejwan | (co-producent) | |
Ben Rosenblatt | (co-producent) | |
Tommy Gormley | (co-producent) | |
Lawrence Kasdan | (co-producent) |
Daniel Mindel | (director of photography) |
John Williams |
Maryann Brandon | ||
Mary Jo Markey |
Rick Carter | ||
Darren Gilford |
Michael Kaplan |
Nina Gold | ||
April Webster | ||
Alyssa Weisberg |
Adam James Phillips | (crowd hair dailies) | |
Chris Lyons | (special effects teeth) | |
Lisa Tomblin | (návrhář účesů) | |
Amanda Knight | (makeup department head) | |
Sharon Nicholas | (maskér) | |
Amy Byrne | (key makeup artist) | |
Bill Corso | (maskér Mr.Ford) | |
Jill Hornby | (makeup Dailies) | |
Francesca Crowder | (kadeřnice) |
Neil Lamont | (supervising art director) | |
Robert Cowper | ||
James Collins | ||
Peter Dorme | ||
Stuart Rose | ||
Jordana Finkel | ||
Ashley Lamont | ||
Hayley Easton Street | ||
Alastair Bullock | (senior art director) | |
Gary Tomkins | (senior art director) | |
Mark Harris | ||
Kevin Jenkins | ||
Andrew Palmer | ||
Stephen Swain |
Lee Sandales |
Paul Kavanagh | ||
Pat Tubach | ||
Roger Guyett | ||
Neal Scanlan | ||
Chris Corbould |
Matthew Wood | ||
Andy Nelson | ||
Christopher Scarabosio | ||
Stuart Wilson | ||
David Acord |