James Gunn |
Chris Pratt | Peter Quill | |
Zoe Saldana | Gamora | |
Dave Bautista | Drax | |
Vin Diesel | Groot (hlas) | |
Bradley Cooper | Rocket (hlas) | |
Lee Pace | Ronan | |
Michael Rooker | Yondu Udonta | |
Karen Gillan | Nebula | |
Djimon Hounsou | Korath | |
John C. Reilly | Corpsman Dey | |
Glenn Close | Nova Prime | |
Benicio Del Toro | The Collector | |
Laura Haddock | Meredith Quill | |
Sean Gunn | Kraglin/On Set Rocket | |
Peter Serafinowicz | Denarian Saal | |
Christopher Fairbank | The Broker | |
Krystian Godlewski | On Set Groot | |
Wyatt Oleff | Young Quill | |
Gregg Henry | Grandpa | |
Janis Ahern | Meredith's Mother | |
Solomon Mousley | Meredith's Brother | |
Lindsay Morton | Meredith's Best Friend | |
Robert Firth | Dr. Fitzgibbon | |
Melia Kreiling | Bereet | |
Tom Proctor | Horuz | |
Nick Holmes | Horuz's Mate | |
Max Wrottesley | Sacrifice Nova Corpsman | |
Stan Lee | Xandarian Ladies' Man | |
Nicole Alexandra Shipley | Pretty Xandarian | |
Sharif Atkins | Nova Arresting Pilot | |
Brendan Fehr | Corpsman Dey's Partner | |
Tomas Arana | Kree Ambassador | |
Mikaela Hoover | Nova Prime's Assistant | |
Emmett Scanlan | Head Riot Guard | |
Dominic Grant | Angry Guard | |
Spencer Wilding | Mean Guard | |
Alison Lintott | Sad Woman with Horns | |
Alexis Rodney | Moloka Dar | |
Nathan Fillion | Monstrous Inmate (hlas) | |
Keeley Forsyth | Mottled Prisoner | |
Frank Gilhooley | Burly Prisoner | |
Alexis Denisof | The Other | |
Enzo Cilenti | Watchtower Guard | |
Richard Katz | One Legged Prisoner | |
Enoch Frost | Rifle Guard | |
Ronan Summers | 'Drop the Leg' Guard | |
Ophelia Lovibond | Carina | |
Laura Ortiz | Tortured Pink Girl | |
Marama Corlett | Pit Boss | |
Rosie Jones | Lady of the Boot of Jemiah | |
Abidemi Sobande | Lady of the Boot of Jemiah | |
Alex Rose | Lady of the Boot of Jemiah | |
Ekaterina Zalitko | Lady of the Boot of Jemiah | |
Emily Redding | Lady of the Boot of Jemiah | |
Fred | Cosmo the Space Dog | |
Stephen Blackehart | Knowhere Dispatcher | |
Jennifer Moylan-Taylor | Sad Krylorian Girl | |
Bruce Mackinnon | One-Eyed Ravager | |
Ralph Ineson | Ravager Pilot | |
Rob Zombie | Ravager Navigator (hlas) | |
Naomi Ryan | Nova Centurion | |
John Brotherton | Nova Starblaster Pilot | |
Graham Shiels | Alien Nova Pilot | |
James Gunn | Maskless Sakaaran | |
Douglas Robson | Maskless Sakaaran | |
Rachel Cullen | Corpsman Dey's Wife | |
Isabella Poynton | Corpsman Dey's Daughter | |
Imogen Poynton | Corpsman Dey's Daughter | |
David Yarovesky | Goth Ravager | |
Miriam Lucia | Crying Xandarian Citizen | |
Raed Abbas | Ravager (neoficiálně) | |
Habib Anibaba | Nova Corps Millennian (neoficiálně) | |
Helen Banks | Prisoner (neoficiálně) | |
Tyler Bates | Ravager Pilot (neoficiálně) | |
Josh Brolin | Thanos (neoficiálně) | |
CJ Forst | Nova Corps Civillian (neoficiálně) | |
Melissa Galloway | Hospital Visitor (neoficiálně) | |
Alexander Gillison | Xander Traveller (neoficiálně) | |
Seth Green | Howard the Duck (hlas ,neoficiálně) | |
Leigh Holland | Alien Traveler (neoficiálně) | |
Pete Buzzsaw Holland | Prisoner (neoficiálně) | |
Lee Edward Jones | Exolon Monk (neoficiálně) | |
Lloyd Kaufman | Prisoner (neoficiálně) | |
Joelle Koissi | Prisoner (neoficiálně) | |
Jonathan Lipow | Sakaarans (hlas ,neoficiálně) | |
Matthew David McCarthy | Prison Alien (neoficiálně) | |
Stephen McDade | Prisoner (neoficiálně) | |
Serhat Metin | Nova Corps Officer (neoficiálně) | |
Nigel Murfitt | Neo Nazi Prisoner (neoficiálně) | |
Emeson Nwolie | Nowhere Planet Miner (neoficiálně) | |
Marcus Payne | Xandarian (neoficiálně) | |
Rafael Pereira-Edwards | Knowhere Planet Miner (neoficiálně) | |
Louise Port | Nova Worker - Yellow Alien (neoficiálně) | |
Diezel Ramos | Prison Guard (neoficiálně) | |
Deborah Rosan | Alien 1 (neoficiálně) | |
Gordon Round | Prison Guard (neoficiálně) | |
Julian Seager | Prisoner (neoficiálně) | |
Paul Warren | Alien (neoficiálně) | |
Leila Wong | Civilian (neoficiálně) | |
Yusei | Kyln Prisoner (neoficiálně) | |
Tatiana Zarubova | Female Prison Guard (neoficiálně) |
Andy Lanning | (komiks) | |
Nicole Perlman | (napsal) | |
Dan Abnett | (komiks) | |
James Gunn | (napsal) |
Louis D'Esposito | (výkonný producent) | |
David J. Grant | (co-producent) | |
Alan Fine | (výkonný producent) | |
Jonathan Schwartz | (co-producent) | |
Jeremy Latcham | (výkonný producent) | |
Nikolas Korda | (výkonný producent) | |
Victoria Alonso | (výkonný producent) | |
Kevin Feige | (producent) | |
Stan Lee | (výkonný producent) |
Ben Davis |
Tyler Bates |
Fred Raskin | ||
Hughes Winborne | ||
Craig Wood |
Charles Wood |
Alexandra Byrne |
Sarah Finn | ||
Reg Poerscout-Edgerton |
Georgia Allen | (návrhář - speciální makeup) | |
Elizabeth Yianni-Georgiou | (makeup department head) | |
Jessica Brooks | (prosthetic makeup artist) | |
Lucy Allen | (special make up effects trainee) | |
David White | (special makeup effects designer) | |
Paulina Boneva | (návrhář - speciální makeup) | |
David Christopher Brown | (návrhář - speciální makeup) | |
Farah Beegun | (contact lens optician) | |
Emmy Beech | (makeup junior crowd) |
Alan Payne | ||
Ravi Bansal | (MPC) | |
Phil Sims | ||
Erik Polczwartek | (additional photography) | |
Thomas Brown | ||
Ray Chan | (supervising art director) | |
Mark Swain | ||
Mike Stallion | ||
Romek Delmata |
Richard Roberts |
Nicolas Aithadi | ||
Paul Corbould | ||
Stephane Ceretti | ||
Jonathan Fawkner |