Jamie Payne | ||
Jakob Verbruggen | ||
David Petrarca | ||
James Hawes | ||
Paco Cabezas |
Daniel Brühl | Laszlo Kreizler | |
Luke Evans | John Moore | |
Brian Geraghty | Theodore Roosevelt | |
Robert Wisdom | Cyrus Montrose | |
Douglas Smith | Marcus Isaacson | |
Matthew Shear | Lucius Isaacson | |
Q'orianka Kilcher | Mary Palmer | |
Matt Lintz | Stevie Taggert | |
Dakota Fanning | Sara Howard | |
David Wilmot | Captain Connor | |
Martin McCreadie | Sergeant Doyle | |
Ted Levine | Thomas Byrnes | |
Daisy Bevan | Esther | |
Jackson Gann | Joseph | |
Michael Ironside | J.P. Morgan | |
Grace Zabriskie | John's Grandmother | |
Sean Young | Mrs. Van Bergen | |
Antonio Magro | Paul Kelly | |
Josef Altin | Silver Smile | |
Jefferson White | Lincoln Steffens | |
Oliver Cater | Rosie | |
Dominic Boyle | Maxie | |
Harvey Weedon | Paresis Hall Boy #1 | |
Emanuela Postacchini | Flora | |
Bill Heck | Beecham | |
Peter McRobbie | Mayor Lafayette Strong | |
Katie Brayben | Edith Roosevelt | |
Lily-Rose Aslandogdu | Alice Roosevelt | |
Nicolas Bro | Jacob Riis | |
Art Burnett | Thomas Connor | |
Eugenia Caruso | Mrs. Santorelli | |
Béla Gados | Counter Clerk | |
Sean McGinley | Bishop Potter | |
Nicola Stephenson | Maebh Connor | |
Zsolt Páll | Bath House Cop | |
Tommy Rodger | Peter | |
Roland Miskey | Ezra | |
Jamie Kaye | Sally | |
Geoffrey Thomas | Roberts | |
Tate Pitchie-Cooper | Fatima | |
Laurel Lefkow | Mrs. Isaacson | |
Falk Hentschel | Biff Ellison | |
Freddie Stewart | Nick Oldham | |
Bálint Adorjáni | Delmonico's Waiter | |
Nicholas Asbury | Dr. Tuthill | |
Anson Boon | New Paresis Hall Boy #5 | |
Nicolo Borgatti | Giorgio Santorelli | |
Max Fincham | Thomas | |
Owen Good | Male | |
Sonny Charlton | New Paresis Hall Boy #3 | |
Jacqueline Defferary | Tessie | |
Francis McBurney | O'Rourke Bartender | |
Lewin Lloyd | Beansie | |
Steven Pacey | Mr. Van Bergen | |
Aldo Maland | Paresis Hall Boy #2 | |
Márk Szekulesz | Mr. Rajk | |
Giovanni Scotti | Enzo Santorelli | |
Klári Tolnai | Ruth | |
Luke Walker | Paresis Hall Boy #7 | |
Kincso Norah Petho | Angry Italian Woman | |
Edward Saunders | Paresis Hall Boy | |
Jack Kesy | Henry Wolff | |
Brittany Marie Batchelder | Joanna Crawford | |
Cassi Thomson | Eliza | |
Ágnes Bánfalvy | Elderly Woman | |
David Meunier | Adam Dury | |
Sean Bridgers | Sheriff Early | |
Stephen Louis Grush | Jesse Pomeroy | |
Eric Johnson | Captain Miller | |
Simone Alberghini | Don Giovanni | |
Ignatius Anthony | Detective Graves | |
Ed Birch | Dr. Clark Wissler | |
Henry Helm | Lola | |
Helena Albright | Young Park Girl #1 | |
Tim Barlow | Mr. Kreizler | |
Virág Bárány | Mrs. Rajk | |
David Langham | Skinny Harper | |
Billy Barratt | Ted Roosevelt Jr. | |
Jacob James Beswick | Young Roundsman | |
Philip Broadbent | Priest | |
Ty Carter | Native American #1 | |
William Gaminara | Alexander MacLeod | |
Lily Lesser | Ellie Leshka | |
Joe Bone | Police Clerk | |
Dan Bradford | Santorelli Priest | |
Ian Hughes | Mr. Chitters | |
Dániel Kanalas | Moore's Brother | |
Ben Manning | Barman | |
Richard Bremmer | Mortician | |
Heather Clementson | Young Park Girl #2 | |
Niall Docherty | Orphan Bartender | |
Skye Hallam | Prostitute | |
George Lenz | Frank Boas | |
Tracy Sallows | Abigail Bell | |
Gabriele Caprio | Young Tough #3 | |
Kate Dickie | Scotch Ann | |
Roderick Hill | Fishmonger | |
Ania Marson | Miss Effie | |
Matthew Van Oss | Milton | |
Clare Calbraith | Mrs. Zweig | |
Fernanda Dorogi | Mother in Park | |
Corey Johnson | Hobart Weaver | |
Ronan Vibert | Charles Murray | |
Simon Harvey | Bath House Caretaker | |
Richard Ings | Auction Photographer | |
Lewis McGowan | Boot Black | |
Zeb Moore | Carriage Driver | |
Jonathan Peck | JP Morgan's Butler | |
Flip Webster | Old Landlady | |
Marcus D'Amico | Charlie Delmonico | |
Ben Lamb | Jack Astor | |
Colin Moody | Officer Lasky | |
Michael Glenn Murphy | Mr. Freewater | |
Samuel Brown | Bath House Boy #4 | |
John Connors | Roundsman Gillooly | |
Christopher Naylor | Dr. Dillman | |
Tom Pilath | Angry German Man | |
Kata Pálfi | Nurse | |
Morfydd Clark | Caroline Bell | |
Maria Teresa Creasey | Ezra's Mother | |
Ezra Fieremans | Ernestine | |
Amanda Hadingue | Mrs. Gorenko | |
Vivien Rujder | Young Woman at Blackwell's | |
Jake Samuels | Horse Soldier | |
Gavin Drea | Roundsman Barclay | |
Max Gabbay | Italian Tough #2 | |
Katherine Kingsley | Mrs. Williams | |
Jan Stáva | Leporello | |
William S. Todd | Prison Guard | |
Isabelle de Hertogh | Two-Ton Annie | |
Dorka Gáspárfalvi | Berthe Rajk | |
Ash Matthews | Charles Blythe | |
Hans Peterson | Well Dressed Man | |
Jo Stone-Fewings | Ignatius Blunt | |
Levente Törköly | Male Attendant at Blackwell's | |
David Warner | Professor Cavanaugh | |
Giovanni D'Aleo | Street Kid | |
Andy Gathergood | Ezra's Father | |
Ryan May-Miller | Bath House Boy #5 | |
Will Strongheart | Native American #2 | |
Nino Surguladze | Donna Elvira | |
Rocci Williams | Jack McManus | |
Martino Hakola | Young Tough #2 | |
Michael Jibson | Dr. Fuller | |
Mitchell Norman | Bath House Boy #3 | |
Pavel Svingr | Commendatore | |
Roman Vasilev | Missionary | |
Finley Beckham Barehand | Singing Sioux Child | |
Yusuf Hofri | Paresis Hall Boy #10 | |
Rupert Turnbull | Kermit Roosevelt | |
Kristóf Ódor | Van Bergen Servant | |
Fiyero Barehand | Singing Sioux Child | |
Max Jorquera | Paresis Hall Boy #9 | |
Philip Rosch | Dr. Cahill | |
Bryan Bruno | Singing Sioux Child | |
Peter Schueller | Crank Operator | |
Kiya Bruno | Singing Sioux Child | |
Péter Kertész | Kreizler Institute Priest | |
Kate Phillips | Laura Boone | |
Rome Faithful-Rain | Singing Sioux Child | |
Jed O'Hagan | Razor Riley | |
Trinity Faithful-Rain | Singing Sioux Child | |
Kingston Taylor | Bath House Boy #2 | |
Colton Knaus | Singing Sioux Child | |
Kata Maracsko | Charlotte Tinker | |
Rio Thake | Bath House Boy #7 | |
Gábor Urmai | Dentist Patient | |
Laney Big Plume-Hoof | Singing Sioux Child | |
Tonye Obene | Paresis Hall Boy #11 | |
C.J. O'Toole | Paulina | |
Sara Vickers | Jane Gooding | |
Eleanor Young | Harriet | |
Peter Rugman | Paresis Hall Boy #4 | |
Kyle Stevens | Singer at Paresis Hall | |
Mary Stockley | Mrs. Tinker | |
Gerald Tyler | Charles H. Matchett | |
Benedek Vincze | Angel Face | |
Scott Alexander Young | Roundsman Hanrahan | |
Björn Freiberg | Man on the Street | |
Cser Kinga | Robed Woman (neoficiálně) | |
Piroska Bodoki | Prostitute (neoficiálně) | |
Albert de Jongh | Soldier (neoficiálně) | |
Amy Ellis | Peaches (neoficiálně) | |
Robert Gill | Hatter (neoficiálně) | |
Gergely Káli | Flirty Young Man (neoficiálně) | |
Benjamin Lavoie | Italian Street Thug (neoficiálně) | |
David Z. Miller | Handsome Young Man (neoficiálně) | |
Balázs Veres | Washington Gentleman (neoficiálně) |
Chase Palmer | ||
Gina Gionfriddo | ||
Cary Joji Fukunaga | ||
E. Max Frye | ||
John Sayles | ||
Hossein Amini | ||
Caleb Carr |
Kari Hobson | (co-producent) | |
Seth Fisher | (co-výkonný producent) | |
Marshall Persinger | (co-výkonný producent) | |
Sarah Byrd | (consulting producer) | |
Harriet Warner | (consulting producer) | |
Jamie Payne | (co-výkonný producent) | |
Gina Gionfriddo | (consulting producer) | |
Kristina Lauren Anderson | (consulting producer) | |
Jakob Verbruggen | (výkonný producent) | |
Cary Joji Fukunaga | (výkonný producent) | |
Chris Symes | (výkonný producent) | |
Steve Golin | (výkonný producent) | |
Simon Tyrrell | (consulting producer) | |
Eric Roth | (výkonný producent) | |
Rosalie Swedlin | (výkonný producent) | |
E. Max Frye | (výkonný producent) | |
Ben Rosenblatt | (co-výkonný producent) | |
John Sayles | (consulting producer) | |
Hossein Amini | (výkonný producent) | |
Caleb Carr | (consulting producer) |
P.J. Dillon | ||
Larry Smith | ||
Gavin Struthers | ||
Chris Seager |
Rupert Gregson-Williams |
Tanya M. Swerling | ||
Matt Platts-Mills | ||
Martin Nicholson | ||
Nick Arthurs | ||
Katie Weiland | ||
Philip Kloss |
Will Hughes-Jones | ||
Mara LePere-Schloop |
Michael Kaplan |
Avy Kaufman | ||
Lucinda Syson |
Zsuzsanna Borvendég | ||
Bill Crutcher | (supervising art director) | |
Karl Probert | (supervising art director) | |
Andres Cubillan | ||
Gergely Papp | (standby art director) | |
Biljana Jovanovic | ||
Gergely Rieger |
Philip Murphy | ||
Alice Baker | ||
Zsuzsi Sipos | ||
Adam Berces | ||
Adam Polgar | ||
Holly Thurman |