Tarsem Singh |
Henry Cavill | Theseus | |
Mickey Rourke | King Hyperion | |
Stephen Dorff | Stavros | |
Freida Pinto | Phaedra | |
Luke Evans | Zeus | |
John Hurt | Old Man | |
Joseph Morgan | Lysander | |
Anne Day-Jones | Aethra | |
Greg Bryk | The Monk | |
Alan Van Sprang | Dareios | |
Peter Stebbings | Helios | |
Daniel Sharman | Ares | |
Isabel Lucas | Athena | |
Kellan Lutz | Poseidon | |
Steve Byers | Heracles | |
Stephen McHattie | Cassander | |
Matthew G. Taylor | Mondragon | |
Romano Orzari | Icarus | |
Corey Sevier | Apollo | |
Conrad Pla | The Jailer | |
Neil Napier | Beast Handler | |
Tyrone Benskin | Hoplite Captain | |
Abdul Ayoola | Kerkyon | |
Dylan Smith | Stephanos | |
Robert Naylor | Young Theseus | |
Mercedes Leggett | High Priestess #2 | |
Kaniehtiio Horn | High Priestess #3 | |
Ayisha Issa | High Priestess #4 | |
Danny Blanco Hall | Archon | |
Robert Maillet | Minotaur | |
Alain Chanoine | Checkpoint Gatekeeper | |
Edward Yankie | Checkpoint Soldier | |
Gage Munroe | Acamas | |
Aron Tomori | Young Lysander | |
Marcello Bezina | Village Father | |
Roc LaFortune | Hoplite General | |
Jade Larocque | Young Virgin #1 | |
Charlie Duret | Young Virgin #2 | |
Alisha Nagarsheth | Young Phaedra | |
Makayla Jayde McManus-Leggett | Young Priestess #2 | |
Madison McAleer | Young Priestess #3 | |
Zelia Mouana-Bankouezi | Young Priestess #4 | |
André Kasper Kolstad | Little Boy | |
Tyler Hynes | Slave | |
Carlo Mestroni | Holy Man | |
Chantal Simard | Lysander's Mother | |
Brent Skagford | Hoplite Sentry | |
Jason Cavalier | Hoplite Soldier #1 | |
Kevin Kelsall | Hoplite Soldier #2 | |
Patrick Sabongui | Hoplite Soldier #3 | |
Samuel Platel | Heraklion #1 | |
Lise Sita | Villager #1 | |
Francis LaFreniere | Villager #2 | |
Shyrelle Yates | Village Child #1 | |
John Churchill | Village Child #2 | |
Austin Beauchamp | Village Child #3 | |
Jimmy Duperval | Soldier | |
Mark Margolis | The New Priest | |
Tamas Menyhart | Heraklion | |
Isabelle Champeau | Woman at Checkpoint (neoficiálně) | |
Andre Givogue | Hoplite Soldier (neoficiálně) | |
Randy Herman | Hoplite Soldier (neoficiálně) | |
Emilie Paquet | Villager (neoficiálně) | |
James A. Woods | Captain of the Archers (neoficiálně) |
Charley Parlapanides | (napsal) | |
Vlas Parlapanides | (napsal) |
Robbie Brenner | (co-výkonný producent) | |
Mark Canton | (producent) | |
Ken Halsband | (co-producent) | |
Craig J. Flores | (co-výkonný producent) | |
Ryan Kavanaugh | (producent) | |
Tucker Tooley | (výkonný producent) | |
Ogden Gavanski | (service producer Montreal) | |
Jeff G. Waxman | (výkonný producent, line producer) | |
Tony Grazia | (line producer additional photography) | |
Gianni Nunnari | (producent) | |
David Hopwood | (vedoucí produkce) | |
Jamie Marshall | (vedoucí produkce) | |
Rene Rigal | (co-výkonný producent) | |
Jason Felts | (výkonný producent) | |
Nico Soultanakis | (vedoucí produkce) | |
Tommy Turtle | (výkonný producent) |
Brendan Galvin | (director of photography) |
Trevor Morris |
David Rosenbloom | ||
Wyatt Jones | ||
Stuart Levy |
Tom Foden |
Eiko Ishioka |
Joseph Middleton | ||
Andrea Kenyon | ||
Randi Wells |
Jean Kazemirchuk | ||
Michael Manson | ||
Michele Laliberte |
Elise de Blois | ||
Marie-Soleil Dénommé | ||
Jille Azis | ||
Eve Boulonne |