Philipp Kadelbach |
Volker Bruch | Wilhelm Winter | |
Tom Schilling | Friedhelm Winter | |
Katharina Schüttler | Greta | |
Miriam Stein | Charlotte | |
Ludwig Trepte | Viktor Goldstein | |
Mark Waschke | Dorn | |
Henriette Richter-Röhl | Hildegard | |
Götz Schubert | Dr. Jahn | |
Hildegard Schroedter | Oberschwester | |
Christiane Paul | Lilja | |
Sylvester Groth | Hiemer | |
Alina Levshin | Alina | |
Lucas Gregorowicz | Jerzy | |
Maxim Mehmet | Hauptmann Feigl | |
Adam Markiewicz | Stanislawski | |
Johanna Gastdorf | Friedhelms Mutter | |
Peter Kremer | Vater Winter | |
Trystan Pütter | Bertok | |
David Zimmerschied | Schneider | |
Joel Basman | Bartel | |
Anne Diemer | Dorns Frau | |
Karina Plachetka | Erika | |
Judith Engel | Frau Schulze | |
Samuel Finzi | Viktors Vater | |
Janusz Cichocki | Polnischer Bauer | |
Dorka Gryllus | Viktor's Mother | |
Bernd Michael Lade | Feldwebel Krebs | |
Inga Jarkova | Schwester Sonja | |
Marek Harloff | Karow | |
Tino Mewes | Zwei | |
Antonio Wannek | Koch | |
Merle Dissen | Dorns Tochter | |
Paul Maaß | Dorgerloh | |
Benjamin Trinks | Eins | |
Ludwig Blochberger | Freitag | |
Laurens Walter | Dorns Adjutant | |
Martin Bruchmann | Schmidt | |
Kai Michael Müller | Polnischer Bauersohn | |
Lioba Ravén Engel | Mädchen | |
Eckehard Hoffmann | Dorns Chauffeur Willy | |
Valentin Novopolskij | Commander | |
Thomas Arnold | Wirt | |
Franziska Böhm | Krystyna (neoficiálně) | |
Michael Ihnow | Francizek (neoficiálně) | |
Jan Niklas Berg | Soldat (neoficiálně) | |
Bernhard Conrad | Feldwebel (neoficiálně) | |
Kristoffer Fuss | Russischer Soldat (neoficiálně) | |
Matthias Halbrock | Russischer Arzt (neoficiálně) | |
Martin Hentschel | Leutnant Harmann (neoficiálně) | |
Bruno Montani | Soldat (neoficiálně) | |
Jean Denis Römer | Russe im Lazarett (neoficiálně) |
Stefan Kolditz |
Benjamin Benedict | (producent) | |
Alexander Bickel | (commissioning editor) | |
Tim Greve | (line producer) | |
Nico Hofmann | (producent) | |
Sebastian Werninger | (výkonný producent) | |
Heike Hempel | (commissioning editor) | |
Thorsten Ritsch | (commissioning editor) | |
Jürgen Schuster | (producent) | |
Katrin Goetter | (výkonný producent) |
David Slama |
Fabian Römer |
Bernd Schlegel |
Thomas Stammer |
Wiebke Kratz |
Nina Haun | ||
Sarah Lee |
Gerd Zeiss | (makeup - návrhář) |
Frank Herzog | ||
Alexander Wunderlich |
Lisa Folkens | ||
Christiane Krumwiede | ||
Heike Wolf | ||
Mark Rosinski |