Mikael Håfström |
Andreas Wilson | Erik Ponti | |
Henrik Lundström | Pierre Tanguy | |
Gustaf Skarsgård | Otto Silverhielm | |
Linda Zilliacus | Marja | |
Jesper Salén | Dahlén | |
Filip Berg | Johan | |
Fredrik af Trampe | von Schenken | |
Richard Danielsson | Karlberg | |
Martin Svane | Leffler | |
Rustan Blomqvist | Bergvall | |
Peter Eggers | Von Rosen | |
Per Westergren | Lewenheusen | |
Henrik Linnros | Beijer | |
Theodor Hoffsten | Lagerros | |
Sanna Mari Patjas | Stina | |
Johan Rabaeus | Erik's Stepfather | |
Marie Richardson | Erik's Mother | |
Magnus Roosmann | Tosse Berg | |
Ulf Friberg | Tranströmer | |
Mats Bergman | Melander | |
Lennart Hjulström | Headmaster Lindblad | |
Kjell Bergqvist | Ekengren | |
Björn Granath | Headmaster | |
Karl Windén | ||
Petter Darin | Von Seth (neoficiálně) | |
Ruben Flam | Classmate (neoficiálně) | |
Christian Rinmad | Dinkelspiel (neoficiálně) | |
Danny Saucedo | Bully (neoficiálně) |
Mikael Håfström | (napsal) | |
Jan Guillou | (kniha) | |
Hans Gunnarsson | (napsal) |
Malte Forssell | (line producer) | |
Per Holst | (co-producent) | |
Ingemar Leijonborg | (producent) | |
Hans Lönnerheden | (producent) | |
H.P. Lundh | (co-producent) | |
Kim Magnusson | (výkonný producent) |
Peter Mokrosinski |
Francis Shaw |
Darek Hodor |
Anna Asp |
Maggie Widstrand |
Karin Fahlén | (maskér) | |
Göran Lundström | (návrhář - speciální makeup) |
Gusten Blick | (speciální efekty) | |
Johan Harnesk | (physical effects, speciální efekty) |
Fredrik Nord | (digital effects artist) |
Frida Asp | (production manager) | |
Katarina Wiklund | (post-production supervisor) |
Daniel Kong | (asistent režie) | |
Jonas Overton | (first assistant director) |
Francis Shaw | (dirigent, orchestrator) | |
Mikael Carlsson | (executive soundtrack producer) | |
Peter Juul Kristensen | (score mixer) | |
Andy Sundstrøm | (recording engineer) |
Kobie Kentkuran | (crane grip) | |
Peter Kjellberg | (best boy) | |
Jonathan Lee | (key grip) | |
Misio Mokrosinski | (2. asistent kamery) | |
Knut K. Pedersen | (Steadicam operator) | |
Nils Wallin | (elektrikář) | |
Björn Becker | (best boy) |
Nalle Hansen | (sound) | |
Anders Hörling | (sound) | |
Camilla Mauritzson Skjaerbaek | (střihač zvuku) | |
Dan Widegren | (boom operator) | |
Mark Kenna | (consultant Dolby film sound) (neoficiálně) |
Pia Svedlund | (negative cutter) | |
Frederick Wibe | (asistent střihu) |
Camilla Carlström | (kostýmář) | |
Lotta Garcia | (kostýmář) |
Paul Gustavsson | (property master) |
Carin Anzelius | (assistant location manager) | |
Kerim Guner | (asistent produkce) | |
Lena Hansson | (film consultant Swedish Film Institute) | |
Marie Holhammar | (unit publicist) | |
Julia Lönnerheden | (asistent produkce) |
Kimmo Rajala | (koordinátor kaskadérů) |