Joachim Rønning |
Angelina Jolie | Maleficent | |
Elle Fanning | Aurora | |
Harris Dickinson | Prince Philip | |
Michelle Pfeiffer | Queen Ingrith | |
Sam Riley | Diaval | |
Chiwetel Ejiofor | Conall | |
Ed Skrein | Borra | |
Robert Lindsay | King John | |
David Gyasi | Percival | |
Jenn Murray | Gerda | |
Juno Temple | Thistlewit | |
Lesley Manville | Flittle | |
Imelda Staunton | Knotgrass | |
Judith Shekoni | Shrike | |
Miyavi | Udo | |
Kae Alexander | Ini | |
Warwick Davis | Lickspittle | |
Emma Maclennan | Pinto/Button | |
Aline Mowat | Narrator (hlas) | |
Freddie Wise | Young Peasant | |
Barry Aird | Bald Peasant | |
Jermaine Cope | Tall Peasant | |
Juliane Snekkestad | Tundra Warrior Fey | |
Jess Liaudin | Tundra Warrior Fey | |
Noor Dillan-Night | Tundra Warrior Fey | |
Sarah Morghad | Forest Warrior Fey #3 | |
Oliver Frank Newman | Tundra Warrior Fey Child | |
Harry Paul Newman | Tundra Warrior Fey Child | |
April Alexander | Desert Warrior Fey | |
Derek Horsham | Desert Warrior Fey | |
Ia Östergren | Desert Warrior Fey | |
Anthony Kaye | Desert Warrior Fey | |
Lex Milczarek | Desert Warrior Fey | |
Xander Pipe | Jungle Warrior Fey | |
Fernanda Diniz | Jungle Warrior Fey | |
John Carew | Jungle Warrior Fey | |
Rebecca Kunikowski | Jungle Warrior Fey | |
Ivy-Mae Hewitt | Jungle Warrior Fey Child | |
Oliviyah Hewitt | Jungle Warrior Fey Child | |
John Lebar | Forest Warrior Fey #1 | |
Richard Keep | Forest Warrior Fey #2 | |
Bruce Lester-Johnson | Forest Warrior Fey Grandfather | |
Elizabeth Brace | Forest Warrior Fey Granddaughter | |
Pik Sen Lim | Tundra Spiritual Fey | |
Topo Wresniwiro | Tundra Spiritual Fey | |
Chester Durrant | Desert Spiritual Fey | |
Elizabeth Marcano-Mortlock | Jungle Spiritual Fey | |
Julia Bender | Forest Spiritual Fey #1 | |
Mikey Brett | Puppeteer | |
Brian Fisher | Puppeteer | |
Josh Jefferies | Puppeteer | |
Jack Parker | Puppeteer | |
Russell Balogh | Queen's Royal Guard | |
Michael Akinsulire | Queen's Royal Guard | |
Camille Mallet De Chauny | Parapet Soldier | |
Lonyo Engele | Town Gate Soldier | |
Mark Knightley | Town Gate Soldier | |
Darcy Vanhinsbergh | Main Lawn Soldier | |
Tekle Baroti | Castle Servant | |
Gielliane Althea | Aurora's Handmaiden | |
Martin Bishop | Doctor | |
Adam Colborne | Queen's Handmaiden | |
Ahaan Gupta | Desert Spiritual Fey Child | |
David Midthunder | Forest Spiritual Fey #2 | |
Briana Akinluyi | Forest Warrior Fey Child | |
Tom Bonington | Priest | |
Rayna Campbell | Noblewoman | |
Tina Gray | Noblewoman | |
Darrell Davy | Parapet Soldier | |
Robert Curtis | Parapet Soldier | |
Tom Colley | Parapet Soldier | |
David Isiguzo | Parapet Soldier | |
Sarah Sayuri Hare | Tundra Warrior Fey Mother | |
Chloe Fung | Tundra Warrior Fey Baby | |
Arjen Tuiten | Forest Warrior Fey #4 | |
Andre Bullock | Horse Soldier | |
Lewis Kirk | Horse Soldier | |
Victor Perez | Peasant | |
Piers Horseman | Jungle Warrior Fey Baby | |
Jimmy Hibbert | Dandelion Faerie | |
Jo Hannah Emblem Rønning | Dew Faerie | |
Holly Emblem Rønning | Dew Faerie | |
Charles Berthoud | Queen Ingrith's Royal Guard (neoficiálně) | |
Tahir Burhan | Wedding Guest (neoficiálně) | |
Alexander Capper | Crossbowman (neoficiálně) | |
Cao Cooc | Foot Soldier (neoficiálně) | |
James 'JD Knight' Dunn | Cross Bow Soldier (neoficiálně) | |
Guinevere Edwards | Peasant (neoficiálně) | |
Amor Evans | Noble Lady (neoficiálně) | |
Joellee Evans | Noble Woman (neoficiálně) | |
Jesús Gallo | Queen's Guard (neoficiálně) | |
Scarlett Grant | Townsfolk Girl (neoficiálně) | |
Michael Hennessy | Cobbler (neoficiálně) | |
Joseph Alex Pacquette Hinds | Royal Musician (neoficiálně) | |
Rebecca Hodgkiss | Townsfolk Woman (neoficiálně) | |
Zak Holland | Townsfolk Butcher's Boy (neoficiálně) | |
Jenia Kim | Peasant (neoficiálně) | |
Patrick Loh | Nobleman (neoficiálně) | |
Teresa Mahoney | Dinner Servant (neoficiálně) | |
Ketan Majmudar | Townsfolk (neoficiálně) | |
Alex Martin | Tundra Warrior Fey (neoficiálně) | |
Marco Mastrocola | Soldier (neoficiálně) | |
Kas Meghani | Townsfolk (neoficiálně) | |
Sri Moorthy | Crossbow Soldier (neoficiálně) | |
Karishma Navekar | Royal Servant (neoficiálně) | |
Axel Nu | Royal Guard (neoficiálně) | |
Andrew Okello | Townsfolk Man (neoficiálně) | |
Rubens Saboia | Town Gate Guard (neoficiálně) | |
Bernardo Santos | Crossbow Soldier (neoficiálně) | |
Steve Saunders | Wedding Guest (neoficiálně) | |
Oliver Simms | King's Servant (neoficiálně) | |
Joakim Skarli | Queen's Royal Guard (neoficiálně) | |
Roderick Swift | Nobleman (neoficiálně) | |
Frederick Szkoda | Pixie (neoficiálně) | |
Mens-Sana Tamakloe | Desert Fey (neoficiálně) | |
Albert Tang | Noble (neoficiálně) | |
Alisha Tarran | Noble (neoficiálně) | |
Ivy Wong | Fey Child (neoficiálně) |
Micah Fitzerman-Blue | (napsal) | |
Charles Perrault | (podle characters from "La Belle Au Bois Dormant" written by) | |
Linda Woolverton | (napsal) | |
Noah Harpster | (napsal) |
Joe Roth | (producent) | |
Bryan H. Carroll | (vedoucí produkce) | |
Michael Vieira | (výkonný producent) | |
Zack Roth | (co-producent) | |
Duncan Henderson | (producent) | |
R.J. Mino | (co-producent) | |
Chris Castaldi | (vedoucí produkce) | |
Nikki Penny | (co-producent) | |
Linda Woolverton | (výkonný producent) | |
Jeff Kirschenbaum | (výkonný producent) | |
Matt Smith | (výkonný producent) | |
Angelina Jolie | (producent) |
Henry Braham | (director of photography) |
Geoff Zanelli |
Craig Wood | ||
Laura Jennings |
Patrick Tatopoulos |
Ellen Mirojnick |
Reg Poerscout-Edgerton |
Paul Gooch | ||
David White | ||
Arjen Tuiten |
Luke Whitelock | ||
Andrew Palmer | ||
Toby Britton | (senior art director) | |
Gregory Fangeaux | (vfx art director) | |
Helen Jarvis | (supervising art director) | |
Helen Xenopoulos | ||
Will Coubrough | ||
Samuel Leake | ||
Guy Bradley | ||
Daniel Nussbaumer | ||
Elicia Scales | ||
Loic Zimmermann | (mpc) | |
Paul Wescott |
Dominic Capon |