Miloš Forman |
F. Murray Abraham | Antonio Salieri | |
Tom Hulce | Wolfgang Amadeus Mozart | |
Elizabeth Berridge | Constanze Mozart | |
Jeffrey Jones | Císař Josef II | |
Karel Fiala | Don Giovanni v 'Don Giovanni' | |
Simon Callow | Emanuel Schikaneder/Papageno in 'The Magic Flute' | |
Roy Dotrice | Leopold Mozart | |
Christine Ebersole | Katerina Cavalieri/Constanza in 'Abduction from the Seraglio' | |
Charles Kay | Count Orsini-Rosenberg | |
Kenny Baker | Parody Commendatore | |
Lisabeth Bartlett | Papagena in 'The Magic Flute' | |
Barbara Bryne | Frau Weber | |
Martin Cavina | Young Salieri | |
Roderick Cook | Count Von Strack | |
Milan Demjanenko | Karl Mozart | |
Peter DiGesu | Francesco Salieri | |
Richard Frank | Father Vogler | |
Patrick Hines | Kappelmeister Bonno | |
Nicholas Kepros | Archbishop Colloredo | |
Philip Lenkowsky | Salieri's Servant | |
Herman Meckler | Priest | |
Jonathan Moore | Baron Van Swieten | |
Cynthia Nixon | Lorl | |
Brian Pettifer | Hospital Attendant | |
Vincent Schiavelli | Salieri's Valet | |
Douglas Seale | Count Arco | |
Miroslav Sekera | Young Mozart | |
John Strauss | Conductor | |
Karl-Heinz Teuber | Wig Salesman | |
Miro Grisa | Figaro in 'The Marriage of Figaro' | |
Helena Cihelnikova | Countess in 'The Marriage of Figaro' | |
Karel Gult | Count Almaviva in 'The Marriage of Figaro' | |
Zuzana Kadlecova | Susanna in 'The Marriage of Figaro' | |
Magda Celakovska | Cherubino in 'The Marriage of Figaro' | |
Slavena Drasilova | Barbarina in 'The Marriage of Figaro' | |
Eva Senková | Marcellina in 'The Marriage of Figaro' | |
Leos Kratochvil | Basilio in 'The Marriage of Figaro' | |
Gino Zeman | Don Curzio in 'The Marriage of Figaro' | |
Janoslav Mikulín | Dr. Bartolo in 'The Marriage of Figaro' | |
Ladislav Krecmer | Antonio in 'The Marriage of Figaro' | |
Jan Blazek | Commendatore in 'Don Giovanni' | |
Zdenek Jelen | Leporello in 'Don Giovanni' | |
Milada Cechalova | Queen of the Night in 'The Magic Flute' | |
John Carrafa | Dancer | |
Sara Clifford | Dancer | |
Richard Colton | Dancer | |
Shelley Freydont | Dancer | |
Anne Glasner | Dancer | |
Barbara Hoom | Dancer | |
Mary Kellogg | Dancer | |
Raymond Kurshals | Dancer | |
John Malashock | Dancer | |
Jennifer Rawe | Dancer | |
Tom Rawe | Dancer | |
William Whitener | Dancer | |
Hana Brejchová | Czechoslovakian Actor | |
Miriam Chytilová | Czechoslovakian Actor | |
Karel Effa | Czechoslovakian Actor | |
Radka Fiedlerová | Czechoslovakian Actor | |
Rene Gabzdyl | Czechoslovakian Actor | |
Karel Hábl | Czechoslovakian Actor | |
Aťka Janoušková | Czechoslovakian Actor | |
Marta Jarolimkova | Czechoslovakian Actor | |
Gabriela Krckova | Czechoslovakian Actor | |
Vladimir Krousky | Czechoslovakian Actor | |
Jiří Krytinář | Czechoslovakian Actor | |
Radka Kucharova | Czechoslovakian Actor | |
Jan Kuželka | Czechoslovakian Actor | |
Jiří Lír | Czechoslovakian Actor | |
Lenka Loubalová | Czechoslovakian Actor | |
Dagmar Maskova | Czechoslovakian Actor | |
Ladislav Mikes | Czechoslovakian Actor | |
Jitka Molavcová | Czechoslovakian Actor | |
Jana Musilova | Czechoslovakian Actor | |
Vojtech Nalezenec | Czechoslovakian Actor | |
Pavel Nový | Czechoslovakian Actor | |
Jiri Opsatko | Czechoslovakian Actor | |
Jan Pohan | Czechoslovakian Actor | |
Therese Herz | Czechoslovakian Actor | |
Ivan Pokorný | Czechoslovakian Actor | |
Milan Riehs | Czechoslovakian Actor | |
Iva Sebkova | Czechoslovakian Actor | |
Zdenek Sklenar | Czechoslovakian Actor | |
Renata Vackova | Czechoslovakian Actor | |
Jiri Vancura | Czechoslovakian Actor | |
Dana Vávrová | Czechoslovakian Actor | |
Petra Vogelova | Czechoslovakian Actor | |
Josef Zeman | Czechoslovakian Actor | |
Michele Esposito | Salieri's Student (neoficiálně) | |
Zdeněk Mahler | Cardinal (neoficiálně) | |
Vladimír Svitácek | Pope Clement (neoficiálně) |
Peter Shaffer | (original stage play by, scénář) | |
Zdeněk Mahler | (neoficiálně) |
Bertil Ohlsson | (výkonný producent) | |
Saul Zaentz | (producent) | |
Michael Hausman | (výkonný producent) |
Miroslav Ondříček |
Michael Chandler | (edited by) | |
Nena Danevic | (edited by) |
Patrizia von Brandenstein |
Theodor Pištěk | ||
Christian Thuri | (neoficiálně) |
Jiri Simon | (maskér Czechoslovakia) | |
Alena Sedova | (maskér) (neoficiálně) | |
Bobo Sobotka | (maskér) (neoficiálně) | |
Dick Smith | (makeup by old Salieri) | |
František Čížek | (maskér Czechoslovakia) | |
Vlasta Hajkova | (maskér Czechoslovakia) | |
Paul LeBlanc | (makeup - návrhář, wig designer) | |
Karl-Heinz Teuber | (makeup assistant) |
Karel Černý |
Christopher Newman | (sound recordist) | |
Danny Kopelson | (foley engineer) | |
David Dresher | (asistent střihu zvuku) | |
Victor Livingston | (dialogue editor) | |
Ken Weston | (boom operator) | |
C.J. Appel | (střihač zvukových efektů) | |
Laura Louis | (asistent střihu zvuku) | |
Karen Spangenberg | (dialogue editor) | |
Tomas Cervenka | (sound department Czechoslovakia) | |
Sandina Bailo-Lape | (asistent střihu zvuku) | |
Barbara McBane | (dialogue editor) | |
Stephen Sutter | (asistent střihu zvuku) | |
Tom Bellfort | (střihač zvukových efektů) | |
John Morris | (apprentice sound editor) | |
John Nutt | (mistr zvuku) | |
Jaroslav Velim | (sound department Czechoslovakia) | |
Mark Berger | (supervising rerecording mixer) | |
Jesse Osborne | (foley engineer) | |
Jay Boekelheide | (střihač zvukových efektů) | |
David Parker | (assistant sound re-recording mixer) | |
Philip Rogers | (sound recordist six track sound master restoration) | |
Todd Boekelheide | (sound re-recording mixer) | |
Diana Pellegrini | (foley artist) | |
Tomas Potucek | (sound department Czechoslovakia) | |
E. Jeane Putnam | (asistent střihu zvuku) | |
Karen Brocco | (asistent střihu zvuku) | |
Vaclav Reznicek | (sound department Czechoslovakia) | |
T.M. Christopher | (asistent střihu zvuku) | |
Paige Sartorius | (apprentice sound editor) | |
Jan Friedrich | (sound department Czechoslovakia) | |
Dennie Thorpe | (foley artist) | |
Thomas Scott | (sound re-recording mixer) | |
Ivo Špalj | (sound department Czechoslovakia) | |
Vivien Hillgrove Gilliam | (supervising dialogue editor) | |
B.J. Sears | (střihač zvuku) | |
Tim Holland | (střihač zvukových efektů) | |
Milan Sodomka | (sound department Czechoslovakia) |
Miroslav Hájek | (místní střihač) |