Eli Roth |
Jack Black | Jonathan Barnavelt | |
Cate Blanchett | Florence Zimmerman | |
Owen Vaccaro | Lewis Barnavelt | |
Kyle MacLachlan | Isaac Izard | |
Renée Elise Goldsberry | Selena Izard | |
Colleen Camp | Mrs. Hanchett | |
Sunny Suljic | Tarby Corrigan | |
Lorenza Izzo | Mother | |
Braxton Bjerken | Woody Mingo | |
Vanessa Anne Williams | Rose Rita Pottinger | |
Charles Green | Soda Jerk | |
De'Jon Watts | Clark | |
Aaron Beelner | Clown Automaton | |
Joshua Phillips | Clown Automaton | |
Christian Calloway | Azazel | |
Caleb Lawrence | Sweet Shop Employee | |
Dylan Gage | Sweet Shop Boy | |
Jalyn Hall | Devin | |
Jackson T. Giles IV | Student | |
Eli Roth | Comrade Ivan | |
Alli Beckman | Magicians Assistant | |
Ricky Muse | Bus Driver | |
Kom Chauncheun | Daniella (neoficiálně) | |
Anna Chuancheun | Dr. Zhang Chan (neoficiálně) | |
Jaydyn Gay | Classroom Student (neoficiálně) | |
Sandy Givelber | Kate (neoficiálně) | |
Harrison Goytia | Basketball Player (neoficiálně) | |
Precious Hayes | Sweetheart (neoficiálně) | |
Sophia Annabella Kim | School Yard Kid (neoficiálně) | |
Demetri Landell | Teenage Pedestrian/Solar Eclipse Attendee (neoficiálně) | |
Josephine Lundy | Student (neoficiálně) | |
Van Marten | Towns Person (neoficiálně) | |
Perla Middleton | Parent/Teacher (neoficiálně) | |
Garrett Strobl | Bus Sleeping Man (neoficiálně) | |
Anela Terzic | Sweet Shop Boy's Mother (neoficiálně) |
Eric Kripke | (scénář) | |
John Bellairs | (podle románu) |
W. Mark McNair | (výkonný producent) | |
William Sherak | (výkonný producent) | |
Tracey Nyberg | (výkonný producent) | |
Laeta Kalogridis | (výkonný producent) | |
Bradley J. Fischer | (producent) | |
Eric Kripke | (producent) | |
James Vanderbilt | (producent) |
Rogier Stoffers |
Nathan Barr | ((music by)) |
Andrew S. Eisen | (film editor) | |
Fred Raskin |
Jon Hutman |
Marlene Stewart |
Jeanne McCarthy | ||
Nicole Abellera | ||
Tara Feldstein | (casting director Atlanta) | |
Chase Paris | (casting director Atlanta) |
Thomas Minton | (asst art director) | |
Walter P. Martishius | ||
Andres Cubillan |
Ellen Brill | ||
Tommy Wilson | (set decoration gang boss) |