Philip Martin | ||
Julian Jarrold | ||
Benjamin Caron | ||
Stephen Daldry |
Claire Foy | Queen Elizabeth II/ | |
Olivia Colman | ||
Matt Smith | Philip, Duke of Edinburgh/ | |
Tobias Menzies | ||
Vanessa Kirby | Princess Margaret | |
Helena Bonham Carter | ||
Jeremy Northam | Anthony Eden | |
John Lithgow | Winston Churchill/ | |
Victoria Hamilton | Queen Elizabeth, the Queen Mother/ | |
James Hillier | Patrick | |
Nicholas Rowe | Jock Colville/ | |
Pip Torrens | Tommy Lascelles | |
Ben Miles | Peter Townsend | |
Harriet Walter | Clementine Churchill/ | |
Andy Sanderson | Prince Henry, Duke of Gloucester | |
Daniel Betts | Prince Ernst von Hannover | |
Clive Francis | Lord Salisbury/ | |
Harry Hadden-Paton | Martin Charteris | |
Will Keen | Michael Adeane/ | |
Lizzy McInnerny | Bobo Macdonald/ | |
Eileen Atkins | Queen Mary | |
Jared Harris | King George VI | |
Alex Jennings | Duke of Windsor/ | |
Patrick Drury | Lord Chamberlain/ | |
Nick Owenford | BBC Cameraman/ | |
Thomas Padden | Page | |
Linda Peters | Lady Edwina Mountbatten | |
Greg Wise | Lord Mountbatten | |
Lia Williams | Duchess of Windsor/ | |
Martin Bishop | Henry VI's Valet/ | |
Simon Chandler | Clement Attlee/ | |
Michael Culkin | Rab Butler | |
Billy Jenkins | Prince Charles | |
Stefan Kopiecki | Reporter | |
Ronald Pickup | Archbishop of Canterbury | |
Verity Russell | Young Princess Elizabeth/ | |
John Woodvine | Archbishop of York | |
Nigel Cooke | Harry Crookshank | |
Karl Farrer | Commadore | |
Beau Gadsdon | Young Princess Margaret | |
James Laurenson | Doctor Weir/ | |
Jorge Leon Martinez | RAF Royal Family | |
Anna Madeley | Clarissa Eden | |
Rita McDonald Damper | Duchess of Kent Princess Marina of Denmark and Greece | |
Jonathan Newth | Buckingham Palace Page/ | |
Kate Phillips | Venetia Scott | |
Patrick Ryecart | Duke of Norfolk | |
Paul Sheridan | Eden's Aide | |
David Shields | Colin Tennant | |
Mairead Armstrong | Secretary to Chief Scientist | |
George Asprey | Walter Monckton | |
Amy Doyle | Colville's Secretary | |
Ryan Early | BBC Producer/ | |
Anthony Edridge | Equerry | |
Peter Ellis | Sandringham Gamekeeper | |
Chris Gordon | Duke of Edinburgh's Valet | |
Tony Guilfoyle | Bishop of Durham | |
Daniel Ings | Mike Parker | |
Josie Kidd | Secretary | |
Abigail Parmenter | Judy Montrague | |
Christopher Ravenscroft | Page | |
John Rowe | Chief Telephonist Buckingham Palace | |
John Sackville | S.I.S. Controller | |
Mark Tandy | Cecil Beaton | |
Josh Taylor | Johnny Dalkeith | |
Paul Thornley | Bill Matheson/ | |
Jonathan Wayre | Projectionist | |
Carla Cresswell | Debutante | |
Ed Allenby | Sergeant Hewitt | |
Lasco Atkins | Club Patron | |
Samantha Baines | Mary | |
Paul Baker | Journalist 3 | |
Gintare Beinoraviciute | Debutante | |
Rebecca Benson | Nurse | |
Michael Bertenshaw | Master of the Household | |
Andrew Bone | F.O. Aide | |
Amir Boutrous | Gamal Abdel Nasser | |
Todd Boyce | USAF General | |
Amelia Bullmore | Kathleen Sutherland | |
Abbey Marise Butler | ||
Stephen Chance | Met Office director | |
Francis Chouler | Australian Cameraman | |
David Clatworthy | Eric Sherbrook Walker | |
Richard Clifford | Norman Hartnell | |
Michael Cochrane | Vice-Provost, Eton | |
Josh Cook | Footman | |
Julius D'Silva | Baron Nahum | |
Jamie de Courcey | Doctor | |
Andrea Deck | Jean Wallop | |
Stephen Dillane | Graham Sutherland | |
Nick Donald | Labourer | |
Tom Fairfoot | Royal Detective | |
Izabella Ferencz | Masked ball guest | |
Anthony Flanagan | Thurman | |
Clare Foster | Nancy Lewis | |
Ben Fox | Princess Margaret's Private Secretary | |
Grant Gillespie | Messenger | |
Caroline Goodall | Lady Doris Vyner | |
Shonn Gregory | Doctor | |
Christopher Mpumelelo Gxalaba | Kenyan Policeman | |
Garrick Hagon | John Foster Dulles | |
Wayne Harrison | Governor General of Kenya | |
Nick Hendrix | Billy Wallace | |
Jo Herbert | Mary Charteris | |
Leon Hutchings | Page Boy | |
Nicholas Jones | Lord Moran | |
Mark Kempson | Queens Horse Trainer | |
Joseph Kloska | Porchey | |
Rosalind Knight | Princess Andrew of Greece and Denmark | |
Garry Lake | Journalist 2 | |
Catherine Lamb | Mrs. Wilson | |
Cristian Lazar | Airplane passenger/ | |
Paul Longley | Footman | |
Roderick MacKenzie | Photographer | |
Salton Maepa | Sagana Lodge Hotel Manager | |
Yule Masiteng | Chief Kungu Waruhiu | |
Martyn Mayger | Establishment/ | |
Bongolethu Mbutuma | Outspan Hotel Manager | |
Oliver McKinnon-Wardell | Page Boy #2 | |
Rowena Meddeman | Air Stewardess | |
Freddie Meredith | Secretary | |
Sarah Muhoho | Sagana Lodge Housekeeper | |
Paul A Munday | Royal Detective | |
Robert Nairne | F.O. Telephonist | |
Matt Newman | Morris | |
Jason Nicholls | Lawyer | |
Arthur Nightingale | Tailor | |
Ivy Nkutha | Treetops Housekeeper | |
Andrew Palmer | Stable Hand | |
Philip Philmar | Embalmer | |
Simon Pollard | Chief Scientist | |
Ian Porter | US Dept. Aide | |
Guy Potter | Johnnie Ray, Singer | |
Crispin Powell | Patrick Buchan-Hepburn | |
Derek Roy | Presidential Aide to Gamal Abdel Nasser | |
Bernardo Santos | Portuguese Photographer | |
Mike Sengelow | Doctor | |
Atul Sharma | Indian radio broadcaster | |
Michael Shelford | Duke of Windsor's Valet | |
Angela Sims | Margaret's Dresser | |
Max Sinclair | 3rd Telephonist Rhodesia | |
Dan Sitoe | Chief Sironka | |
Helena Soubeyrand | Mademoiselle De Bellaigue | |
John Standing | Imbert-Terry | |
Jo Stone-Fewings | Collins | |
Ed Stoppard | Tony Longdon | |
Fenias Timbe | Kenyan Boy | |
Treasure Tshabalala | Chief Pelipel | |
Thom Tuck | Journalist 1 | |
James Tufnell | Journalist | |
Sara Vickers | Marion Crawford | |
Jon Wennington | Christopher Soames | |
Peter Wight | Newspaper editor | |
Alan Williams | Professor Hogg | |
Edmund Wiseman | Radio Announcer | |
Christian Wolf-La'Moy | Club Guest | |
James Woolley | Page | |
David Yelland | Commander Vyner | |
James M.L. Muller | Boyscout/ (neoficiálně) | |
Paul Leon Bridger | Clarence House Footman (neoficiálně) | |
Caroline Garnell | The Duchess of Devonshire & Aristocrat (neoficiálně) | |
Hugh O'Brien | Government Telephonist (neoficiálně) | |
Ruth Shaw | Dress Maker to the Queen (neoficiálně) | |
Rhys Bond | Buckingham Palace Head Butler (neoficiálně) | |
Bern Collaco | World Leader (neoficiálně) | |
Nick Davison | Airport Spectator (neoficiálně) | |
Alisdair Gilbert | Press (neoficiálně) | |
Michael Haydon | Hugh Dalton MP (neoficiálně) | |
Jamie Hogarth | Meteorologist (neoficiálně) | |
Elliot James | Club member (neoficiálně) | |
Attila G. Kerekes | Grenadier Guard 1 (neoficiálně) | |
Katie Monk | Aristocrat/ (neoficiálně) | |
Peter Jonathan Moore | Coal Miner (neoficiálně) | |
John Neville | BBC Technician (neoficiálně) | |
Shaun Newnham | Northern Ireland Dignitary (neoficiálně) | |
Jenny Ogilvie | Scottish Housekeeper (neoficiálně) | |
Cory Peterson | American Guest (neoficiálně) | |
Richard Price | Scots Guard (neoficiálně) | |
Tina Simmons | Lady Cynthia Brookeborough- Wife of the Prime Minister of Northern Ireland (neoficiálně) | |
Phil Tillott | Workman (neoficiálně) | |
Matt Townsend | Theatre Goer (neoficiálně) | |
Nadia Townsend | Florist (neoficiálně) | |
Erin Doherty | Princess Anne | |
Josh O'Connor | Prince Charles | |
Marion Bailey | Queen Elizabeth the Queen Mother | |
Teddy Lewis | Groundskeeper | |
Charles Edwards | Martin Charteris | |
Emma Corrin | Princess Diana | |
Gillian Anderson | Margaret Thatcher | |
Freddie Fox | Mark Thatcher | |
Ben Daniels | Lord Snowdon | |
Anton Lesser | Harold MacMillan | |
David Rintoul | Michael Adeane | |
Sam Phillips | Equerry | |
Jason Watkins | Harold Wilson | |
Michael Thomas | Duke of Gloucester | |
Penny Downie | Duchess of Gloucester | |
Mark Dexter | Tony Benn | |
Lorraine Ashbourne | Barbara Castle | |
Robert Jarvis | Police | |
Charles Dance | Lord Mountbatten | |
Julian Baring | Prince Charles | |
Sylvestra Le Touzel | Dorothy MacMillan | |
Steven Blake | Buckingham Palace Press Secretary | |
Richard Elfyn | Selwyn Lloyd | |
Lyla Barrett-Rye | Princess Anne | |
Colin Blyth | Goverment Minister | |
Tuncay Gunes | ||
Matthew Goode | Tony Armstrong-Jones | |
Chloe Pirrie | Eileen Parker | |
Sinead Matthews | Marcia Williams | |
Finn Elliot | Young Philip | |
Michael Maloney | Edward Heath | |
Leonie Benesch | Princess Cecile | |
Lucy Russell | Lady Mountbatten | |
Aden Gillett | Richard Crossman | |
Emerald Fennell | Camilla Shand | |
Thea Balich | Clarence House Maid | |
Gary Kiely | First Reporter | |
Catherine Monfils | Nurse | |
Alisha Tarran | Margaret's Friend | |
Jane Lapotaire | Princess Alice | |
Geraldine Chaplin | Wallis Simpson | |
Andrew Buchan | Andrew Parker Bowles | |
Patrick Warner | Peter Cook | |
Nicholas Burns | Anthony Nutting | |
Catherine Bailey | Elizabeth Cavendish | |
Sophie Leigh Stone | Princess Alice | |
Guy Williams | Prince Andrea | |
Yolanda Kettle | Camilla Fry | |
Ed Cooper Clarke | Jeremy Fry | |
Oliver Maltman | Jim Orr | |
Paul Clayton | Bob Boothby | |
Adrian Lukis | Vice-Admiral Conolly Abel Smith | |
Robert Irons | Freddie Bishop | |
Ryan Sampson | Dudley Moore | |
Tim Steed | John Profumo | |
David Annen | Alec Douglas-Home | |
Alan Gill | Winkie | |
Pippa Winslow | Blinkie | |
Connie M'Gadzah | Sydney Johnson | |
Stuart McQuarrie | George Thomson | |
Matthew Steer | Wilson's Aide | |
Simon Paisley Day | Meryn Lewis | |
David Charles | George Thomas | |
Milly Thomas | Mirror Group Secretary | |
Zak Holland | Australian Sailor | |
Joey Grima | Archiving Assistant | |
Ty Hurley | American Secret Service | |
Lampros Kalfuntzos | Algerian President | |
Imelda Staunton | Queen Elizabeth II | |
Burghart Klaußner | Kurt Hahn | |
Jodi Balfour | Jackie Kennedy | |
John Heffernan | Lord Altrincham | |
Edward Wolstenholme | Edwards | |
Michael C. Hall | President Kennedy | |
Clancy Brown | Lyndon B. Johnson | |
Richard Lintern | Stephen Ward | |
Danny Sapani | President Nkrumah | |
Gemma Whelan | Patricia Campbell | |
August Wittgenstein | Grand Duke Georg Donatus | |
Derek Jacobi | Duke of Windsor | |
Samuel West | Anthony Blunt | |
Bertie Carvel | Robin Day | |
John Hollingworth | Porchey | |
Angus Wright | Martin Furnival Jones | |
Anna Chancellor | Lady Rosse | |
Mark Lewis Jones | Edward Millward | |
Michael Simkins | Patrick Dean | |
Rupert Vansittart | Cecil King | |
Sam Crane | Patrick Plunket | |
Alice Hewkin | Jacqui Chan | |
Eliza Sodró | Princess Sophie | |
Paul Sparks | Reverend Billy Graham | |
Ifan Huw Dafydd | Howell | |
Martin McDougall | W. Marvin Watson | |
Tim McMullan | Robin Woods | |
Colin Morgan | John Armstrong | |
Nia Roberts | Silvia Millward | |
Miles Jupp | Humphrey | |
Lewis Macleod | Iain Tennant | |
Richard Harrington | Fred Phillips | |
Henry Pettigrew | Neil Armstrong | |
Michael Fenton Stevens | Peter Beck | |
Anne Lambton | Gloria | |
Matthew Baldwin | Kenneth Harris | |
Jack Parry-Jones | Teacher |
Tom Edge | ||
Peter Morgan | (tvůrce) |
Andy Stebbing | (co-producent) | |
Philip Martin | (výkonný producent) | |
Robert Fox | (výkonný producent) | |
Allie Goss | (výkonný producent) | |
Suzanne Mackie | (výkonný producent) | |
Nicki Mousley | (post production producer) | |
Faye Ward | (producent) | |
Andrew Eaton | (producent) | |
Matthew Byam Shaw | (výkonný producent) | |
Michael Casey | (producent) | |
Andy Harries | (výkonný producent) | |
Tanya Seghatchian | (výkonný producent) | |
Stephen Daldry | (výkonný producent) | |
Peter Morgan | (výkonný producent) | |
Genevieve Hofmeyr | (producent) |
Ole Bratt Birkeland | ||
Adriano Goldman |
Rupert Gregson-Williams |
Mark Eckersley | ||
Stuart Gazzard | ||
Úna Ní Dhonghaíle | ||
Pia Di Ciaula | ||
Luke Dunkley | ||
Yan Miles | ||
Kristina Hetherington |
Martin Childs |
Michele Clapton |
Nina Gold | ||
Robert Sterne | ||
Christa Schamberger |
Catherine Palmer | ||
Hannah Moseley | ||
Mark Raggett | ||
Louise Lannen | ||
Lizzie Kilham | ||
James Wakefield |
Alison Harvey | ||
Andrew McCarthy | ||
Celia Bobak |