Antoine Fuqua |
Gerard Butler | Mike Banning | |
Aaron Eckhart | President Benjamin Asher | |
Finley Jacobsen | Connor | |
Dylan McDermott | Forbes | |
Rick Yune | Kang | |
Morgan Freeman | Speaker Trumbull | |
Angela Bassett | Secret Service Director Lynn Jacobs | |
Melissa Leo | Secretary of Defense Ruth McMillan | |
Radha Mitchell | Leah | |
Cole Hauser | Roma | |
Phil Austin | Vice President Charlie Rodriguez | |
James Ingersoll | Admiral Nathan Hoenig | |
Freddy Bosche | Diaz | |
Lance Broadway | O'Neil | |
Sean O'Bryan | Ray Monroe | |
Keong Sim | Lee Tae-Woo | |
Kevin Moon | Cho | |
Malana Lea | Lim | |
Robert Forster | General Edward Clegg | |
Sam Medina | Yu | |
Ashley Judd | Margaret Asher | |
Mike Snyder | News Reporter #1 | |
Josiah D. Lee | Korean Pilot | |
Edrick Browne | Head Technician | |
Sean Boyd | Raptor Pilot | |
Hunter Burke | Army Tech Officer | |
Aonika Laurent | News Reporter #2 | |
Jace Jeanes | Sniper #1 | |
Sione Ma'umalanga | Sniper #2 | |
Tory Kittles | Agent Jones | |
Shane Land | Agent Davis | |
Shanna Forrestall | Mary Jane Fuller | |
Ian Casselberry | Long-Haired EMT | |
Dorothy Deavers | Mrs. Mosely | |
Amber Dawn Landrum | Nurse | |
Han Soto | Male Doctor | |
Kenneth Wayne Bradley | Crisis Room Radio Man | |
Bill Stinchcomb | Watch Officer | |
Michelle Celeste | News Reporter #3 | |
Met Salih | News Reporter #4 | |
Darrell L. Connerton | CIA Director | |
Terry Dale Parks | Army Commander | |
Michael Stallings | Army Lieutenant | |
Elliott Grey | FBI Assistant Director | |
Scott Walker | Male Reporter | |
Catherine Shreves | Female Reporter | |
Rex Baker | Navy Seal | |
Michael Dudikoff | Mr. Smith | |
Bob Fanucchi | Paramilitary Operations Officer | |
André Gordon | (voice) (hlas) | |
Tiffany Maroney | Nurse M. Taylor | |
Michael McCormick | Secret Service | |
Brent Weisner | Blackhawk Pilot #1 | |
Austin Abel | Secret Service (neoficiálně) | |
Michael AvMen | Secret Service Agent President's Detail (neoficiálně) | |
Matthew Ballard | Business Man (neoficiálně) | |
Amanda Bosley | Tourist (neoficiálně) | |
Pauline Boudreaux | White House Nurse (neoficiálně) | |
Johnnie Brannon | Street Pedestrian (neoficiálně) | |
Nic Brown | Secret Service Agent (neoficiálně) | |
Michael Byrnes | Secret Service for Speaker Trumbull (neoficiálně) | |
Robin Lee Canode | Nurse R.Samford (neoficiálně) | |
Terry Canova | Secret Service Agent (neoficiálně) | |
Ginger Cerio | Secret Service Agent (neoficiálně) | |
Arden Cho | Korean Sniper (neoficiálně) | |
John C. Coffman | Marine Corps General (neoficiálně) | |
Raul Colon | Army Man (neoficiálně) | |
Lewis Crawford | Secret Service Agent (neoficiálně) | |
Cody Daniel | Secret Service WIth Football (neoficiálně) | |
James DeWitt III | Command Center Soldier (neoficiálně) | |
Jeramie Dominguez | Korean Co-Pilot (neoficiálně) | |
Clay Dove | Secret Service Agent (neoficiálně ,neoficiálně) | |
Laine Dubroc | Secret Service Agent (neoficiálně) | |
Sarah Eilts | White House Secretary (neoficiálně) | |
Gary Eoff | Marine Sergeant Johnson (neoficiálně) | |
Ricky French | DC Fat Cat (neoficiálně) | |
Michael P Gardner | Chopper Pilot (neoficiálně) | |
William G. Gil | Soldier (neoficiálně) | |
Barry Hanley | Secret Service Agent (neoficiálně) | |
A. Michelle Harleston | Jacobs Military Aide (neoficiálně) | |
Donna Hubbs | Reporter (neoficiálně) | |
Peter Jae | Korean Commando (neoficiálně) | |
Steve Jimenez | Secret Service Agent/Taxi Driver (neoficiálně) | |
Deborah R. Jones | Pentagon Aide (neoficiálně) | |
Eric Juell | Secret Service Agent (neoficiálně) | |
Zero Kazama | Korean Commando (neoficiálně) | |
Mark Lawyer | Secret Service Agent (neoficiálně) | |
Danny Le Boyer | Korean Commando (neoficiálně) | |
Jennie Lieber | Secret Service (neoficiálně) | |
Cesar Marquez | Secret Service Agent/Hostage (neoficiálně) | |
David Joseph Martinez | Senate Intelligence Officer (neoficiálně) | |
Eddie Matthews | White House Doctor (neoficiálně) | |
Tony McCullough | Secret Service Agent (neoficiálně) | |
Claude Miles | Secret Service Agent/Army Ranger (neoficiálně) | |
Nat Milo | Pentagon Korean Analyst/Korean Sniper | |
Arianna Miskowski | White House Tourist (neoficiálně) | |
Rhonda Miskowski | White House Tourist (neoficiálně) | |
Robert Miskowski | CIA Agent (neoficiálně) | |
Woon Young Park | Korean Commando (neoficiálně) | |
Cody Pottkotter | Sniper (neoficiálně) | |
Philippe Radelet | D.C. Pedestrian (neoficiálně) | |
Diezel Ramos | Secret Service Agent (neoficiálně) | |
Codie Rimmer | Press Room Reporter/Wounded Tourist (neoficiálně) | |
Joshua Robertson | EOC Tech Tomlynsen (neoficiálně) | |
Becka Rose | News Reporter (neoficiálně) | |
Nathan Scott | Secret Service Agent (neoficiálně) | |
Lee Sheridan | News Reporter (neoficiálně) | |
Giovanni Silva | Army Ranger/Secret Service/Sniper (neoficiálně) | |
Lj Smith | Master Chief Petty Officer of the Navy (neoficiálně) | |
Mark Stefanich | Secret Service Agent (neoficiálně) | |
Wes Sutton | F-22 Pilot (neoficiálně) | |
Lewis Tan | Korean Commando (neoficiálně) | |
Don Thai Theerathada | Interrogated Commando (neoficiálně) | |
Mary Alfred Thoma | Mary (neoficiálně) | |
Nathan Tremaine | Agent D'Angelo (neoficiálně) | |
David Lee Valle | EOC Tech Jacobson (neoficiálně) | |
Amy Vaughan | Asian Tourist (neoficiálně) | |
Shanna Vincent | Crying New Yorker (neoficiálně) | |
Greg Washington | Aide to the FBI Director (neoficiálně) | |
Stephen Waters | Injured Commando in Hospital/Hostage/Tourist/White House Commando (neoficiálně) | |
Andy Wayne | FBI Aide (neoficiálně) | |
Morgan Jaye Williams | Secret Service for Speaker Trumbull (neoficiálně) | |
Scott Yi | Korean Commando (neoficiálně) |
Creighton Rothenberger | (napsal) | |
Katrin Benedikt | (napsal) |
Peter Schlessel | (výkonný producent) | |
Alan Siegel | (producent) | |
Mark Gill | (výkonný producent, producent) | |
Heidi Jo Markel | (výkonný producent) | |
Lonnie Ramati | (co-výkonný producent) | |
Ed Cathell III | (producent) | |
Danielle Robinson | (vedoucí produkce) | |
Boaz Davidson | (výkonný producent) | |
Robert Van Norden | (unit producer additional photography) | |
Avi Lerner | (výkonný producent) | |
Will French | (co-výkonný producent) | |
Stephen Roberts | (co-výkonný producent) | |
Trevor Short | (výkonný producent) | |
Gerard Butler | (producent) |
Conrad W. Hall |
Trevor Morris |
John Refoua |
Derek R. Hill |
Doug Hall |
Gary J. Tunnicliffe | (speciální makeup) | |
LaToya Henderson | (maskér) | |
Tony Ward | (hair department head additional photography) | |
Erica Brunson | (key makeup artist) | |
Andrea Bowman | (assistant hair stylist) | |
Crystal Woodford | (hlavní kadeřník) | |
Chris Bingham | (makeup department head) |
Karen Steward |
Cathy T. Marshall |
Hamish MacDonald | ||
Lawrence O'Donnell | ||
Rick Chambers |