Kenneth Branagh |
Helena Bonham Carter | Fairy Godmother | |
Cate Blanchett | Lady Tremaine | |
Hayley Atwell | Cinderella's Mother | |
Lily James | Cinderella | |
Richard Madden | Prince Charming | |
Stellan Skarsgård | Grand Duke | |
Holliday Grainger | Anastasia | |
Sophie McShera | Drizella | |
Nonso Anozie | Captain | |
Derek Jacobi | The King | |
Ben Chaplin | Cinderella's Father | |
Eloise Webb | Young Ella | |
Leila Wong | Princess Mei Mei | |
Laurie Calvert | Chief Guard Cassius | |
Joshua McGuire | Palace Official | |
Sayed Kassem | Ball Guest | |
Edward Lewis French | Ball Dancer | |
João Costa Menezes | Ball Dancer | |
Michael Jenn | The King's Physician | |
Zizi Strallen | Ball Guest | |
Bhanu Alley | Visiting Dignitary | |
Joe Kennard | Palace Guard | |
Tom Swacha | Footman | |
Matthew Steer | Halberdier | |
Scherrikar Bell | Townsfolk/Ball Guest | |
John W.G. Harley | Courtier Guest | |
Phoenix James | Palace Guard 1 | |
Andrew Fitch | Swordsman | |
Elina Alminas | Princess Valentina | |
Francesca Bennett | Latin Noblewoman | |
Gino Picciano | Ball Guest | |
Georgie-May Tearle | Townsfolk/Courtier/Ball Guest | |
Gareth Mason | Goose Coachman | |
Riley Halden | Townsfolk | |
Craig Mather | Prince Retinue | |
Rajesh Kalhan | Nobleman | |
Janet Dawe | Townsfolk/Onion Seller | |
Drew Sheridan-Wheeler | Nicolas Golding | |
Elliott Wright | Palace Guard | |
Finesse Fonseka | Princess Supriya of India | |
Monique Geraghty | Princess Sasia of Arabia | |
Rachael Hyde | Lady Genevieve | |
Ann Hoang | Princess Hina | |
Charlotte Worwood | Wealthy Maiden | |
Arielle Campbell | Ball Dancer | |
Henry McCook | Palace Footman | |
Dolapo Umar | Slipper maiden/Townsfolk | |
James Butcher | Ball Dancer | |
Ant Henson | Palace Footman | |
Bronwyn Pearson | Hopeful Maiden | |
Melissa Galloway | Ball Guest (neoficiálně) | |
Alexander Gillison | Townsman (neoficiálně) | |
Alex Marek | Palace Guard (neoficiálně) | |
Barrie Martin | Gentleman (neoficiálně) | |
Laurent Plancel | Palace guard (neoficiálně) | |
Jd Roth-round | Palace guard (neoficiálně) | |
Julian Seager | Townsfolk/Tavern Drinker (neoficiálně) |
Chris Weitz | (scénář) |
Simon Kinberg | (producent) | |
Allison Shearmur | (producent) | |
David Barron | (producent) | |
Tim Lewis | (výkonný producent) | |
Barry H. Waldman | (výkonný producent) |
Haris Zambarloukos |
Patrick Doyle |
Martin Walsh |
Dante Ferretti |
Sandy Powell |
Lucy Bevan |
Lucy Friend | (maskér) | |
Orla Carrol | (účesy) | |
Doone Forsyth | (maskér) | |
Catriona Johnstone | (crowd hair dailies) | |
Lucy Gargiulo | (crowd makeup artist daily) | |
Naomi Donne | (makeup - návrhář) | |
Charlie Hounslow | (maskér second unit) | |
Carol Hemming | (návrhář účesů) | |
Chris Lyons | (special effects teeth) | |
Samantha Kininmonth | (makeup) | |
Kat Ali | (makeup artist daily) | |
Zoe Tahir | (crowd hair supervisor) | |
Joseph Koniak | (kadeřnice) | |
Sophie Ashworth | (hair trainee) | |
David Dorling | (crowd hairdresser) | |
Jose Mora-Perez | (návrhář - speciální makeup) | |
Ria Biggerstaff | (make-up and hair dailies) | |
Holly Edwards | (hair daily) | |
Francesca Crowder | (hair supervisor second unit) | |
Nora Robertson | (maskér) | |
Cat Corderoy | (hair trainee crowd) | |
Nadia Homri | (crowd make up artist daily) | |
Sharon O'Brien | (maskér) | |
Lisa Halstead | (makeup daily) | |
Mary Cooke | (hair stylist daily) | |
Charlotte Hayward | (Crowd makeup artist) | |
Wakana Yoshihara | (hair supervisor) | |
Sarah Downes | (crowd makeup artist daily) | |
Jess Heath | (crowd makeup trainee daily) | |
Ann Fenton | (make up artist crowd) | |
Lesley Hooper | (crowd hair junior) |
Leslie Tomkins | (senior art director) | |
Ravi Bansal | ((MPC)) | |
Gary Freeman | (supervising art director) | |
Stuart Rose | ||
Anthony Caron-Delion | ||
Paul Laugier |
Francesca Lo Schiavo | ||
Casey Banwell |