Marc Forster |
Daniel Craig | James Bond | |
Olga Kurylenko | Camille | |
Judi Dench | M | |
Giancarlo Giannini | René Mathis | |
Gemma Arterton | Strawberry Fields | |
Jeffrey Wright | Felix Leiter | |
Mathieu Amalric | Dominic Greene | |
David Harbour | Gregg Beam | |
Jesper Christensen | Mr. White | |
Anatole Taubman | Elvis | |
Rory Kinnear | Bill Tanner | |
Tim Pigott-Smith | Foreign Secretary | |
Joaquín Cosio | General Medrano | |
Fernando Guillén Cuervo | Colonel of Police | |
Jesús Ochoa | Lt. Orso | |
Lucrezia Lante della Rovere | Gemma | |
Glenn Foster | Mitchell | |
Paul Ritter | Guy Haines | |
Simon Kassianides | Yusef | |
Stana Katic | Corrine | |
Neil Jackson | Mr. Slate | |
Oona Chaplin | Perla de las Dunas Receptionist | |
Brendan O'Hea | Forensics Tech | |
Rufus Wright | Treasury Agent | |
Kari Patrice Coley | Hôtel Dessalines Clerk | |
Sarah Hadland | Ocean Sky Receptionist | |
Jake Seal | Bartender on Virgin Flight | |
Peñarandam Felix | Bolivian Taxi Driver | |
Emilio Janhunen Calderón | Andean Grand Hotel Receptionist | |
Elizabeth Arciniega | Mr. White's Girlfriend | |
Alessio Sossas | Carabinieri on Radio | |
Mark Wakeling | MI6 Agent | |
Susana Albornoz | Woman with Bucket | |
Jacques Duckins | Haitian Gang Member | |
Anthony Hansell | Dockside Valet | |
Karin Lanz | Gift Bag Girl | |
Christian Heller | Man with Gift Bag | |
Dante Concha | Investor at Party | |
Diego Fernández de Córdoba | Investor at Party | |
Edwin Cedeño | Investor at Party | |
Mike Pérez | Motorcycle Cop | |
Juan Carlos Avendaño | Motorcycle Cop | |
Rachel McDowall | CIA Flight Attendant | |
Rodrigo Farrugia | Hotel Bolívar Receptionist | |
Carl von Malaisé | Greene's Driver | |
Raffaello Degruttola | Alfa 2 Driver | |
Robert Braithwaite | Speedboat Captain | |
Santos Varas Ramos | DC-3 Caretaker | |
Antonio Gil | Marchetti Pilot | |
Luis Antonio Gotti | Bureaucrat at Party | |
Jaime Newball | La Paz Bartender | |
Guillermo del Toro | Additional Voices (hlas) | |
Alfonso Cuarón | Additional Voices (hlas) | |
Kamil Krejcí | Quantum Member | |
Gustavo Nanez | Quantum Member | |
Erosi Margiani | Quantum Member | |
Uygar Tamer | Quantum Member | |
Alexandra Prusa | Quantum Member | |
Muhamed Gandura | Quantum Member | |
Shamel El-Salhy | Quantum Member | |
Tsedor Gyalzur | Quantum Member | |
Daniel Stüssi | Quantum Member | |
Karine Babajanyan | Floria Tosca | |
Sebastien Soules | Baron Scarpia | |
Brandon Jovanovich | Mario Cavaradossi | |
Martin Busen | Sciarrone | |
Alexandre Krawetz | Spoletta | |
Dale Albright | Spoletta | |
Katia Velletaz | Hirtenknabe | |
Emilia Pountney | Hirtenknabe | |
David Decio | MI6 Agent (neoficiálně) | |
Dave Evans | Delta Force Member (neoficiálně) | |
Luis Jherver | Hotel guest (neoficiálně) | |
Eddy Joseph | M's Husband (neoficiálně ,nepotvrzeno) | |
Aaron King | MI6 Agent (neoficiálně) | |
Tatiana Lavrentieva | Russian Neighbour (neoficiálně) | |
Derek Lea | Haines' Bodyguard (neoficiálně) | |
Brianna Meighan | Guest at Bolivian Party (neoficiálně) | |
Mike Patlin | DC-3 Co-Pilot (neoficiálně) | |
Tracy Redington | MI6 Agent (neoficiálně) | |
Laila Alina Reischer | Company girl (neoficiálně) | |
Michael Riedacher | Tosca Opera Driver (neoficiálně) | |
Michael G. Wilson | Man Sitting in Chair in Haitian Hotel Lobby (neoficiálně) |
Neal Purvis | (napsal) | |
Robert Wade | (napsal) | |
Paul Haggis | ||
Ian Fleming | (postavy) (neoficiálně) |
Barbara Broccoli | (producent) | |
Gregg Wilson | (assistant producer) | |
Guido Cerasuolo | (line producer Italy) | |
Callum McDougall | (výkonný producent) | |
Andrew Noakes | (vedoucí produkce) | |
Anthony Waye | (výkonný producent) | |
Michael G. Wilson | (producent) |
Roberto Schaefer | (director of photography) |
David Arnold |
Matt Chesse | ||
Richard Pearson |
Dennis Gassner |
Louise Frogley |
Debbie McWilliams |
Paul Engelen | (makeup supervisor) | |
Linda DeVetta | (make-up and hair) | |
Mike Dargan | (maskér) | |
Naomi Donne | (makeup & hair Bond girls) | |
Eithne Fennel | (make-up and hair) | |
Anita Burger | (crowd hair coordinator) |
James Foster | ||
Chris Lowe | (supervising art director) | |
Marco Rubeo | ||
Paul Inglis | ||
Mark Harris | ||
Mike Stallion |
Anna Pinnock |
Kevin Tod Haug | ||
Chris Corbould |
Alicia Keys | ||
Jack White |
Chris Munro | ||
Mike Prestwood Smith | ||
Mark Taylor | ||
James Boyle | ||
Eddy Joseph |
Eva Green | (archivní záběry, neoficiálně) |