Garth Jennings |
Bill Bailey | The Whale (hlas) | |
Anna Chancellor | Questular Rontok | |
Warwick Davis | Marvin | |
Mos Def | Ford Prefect | |
Zooey Deschanel | Trillian | |
Su Elliot | Pub Customer | |
Martin Freeman | Arthur Dent | |
Stephen Fry | Narrator/The Guide (hlas) | |
Richard Griffiths | Jeltz (hlas) | |
Dominique Jackson | Fook | |
Simon Jones | Ghostly Image | |
Thomas Lennon | Eddie the Computer (hlas) | |
Mark Longhurst | Bulldozer Driver | |
Kelly Macdonald | Reporter | |
John Malkovich | Humma Kavula | |
Ian McNeice | Kwaltz (hlas) | |
Helen Mirren | Deep Thought (hlas) | |
Bill Nighy | Slartibartfast | |
Steve Pemberton | Mr. Prosser/Additional Vogon Voices | |
Alan Rickman | Marvin (hlas) | |
Sam Rockwell | Zaphod Beeblebrox | |
Jack Stanley | Lunkwill | |
Mark Gatiss | Additional Vogon Voices | |
Reece Shearsmith | Additional Vogon Voices | |
Mak Wilson | Vogon Interpreter (hlas) | |
Albie Woodington | Barman | |
Mason Ball | Creature Performer | |
Sarah Bennett | Creature Performer | |
Danny Blackner | Creature Performer | |
Hayley Burroughs | Creature Performer | |
Cecily Fay | Creature Performer | |
Aron Freeman | Creature Performer | |
Ian Kay | Creature Performer | |
Nikki McInness | Creature Performer | |
Mohsen Nouri | Creature Performer | |
Oliver Parham | Creature Performer | |
Nigel Plaskitt | Creature Performer | |
Lynn Robertson Bruce | Creature Performer | |
Jerome Blake | Vogon Soldier | |
Milo Bodrozic | Vogon Soldier | |
Martin Dawson | Vogon Soldier | |
Dan Ellis | Vogon Soldier | |
Steve Grindle | Vogon Soldier | |
Art Hewitt | Vogon Soldier | |
Simon Hibbs | Vogon Soldier | |
Rob Horseman | Vogon Soldier | |
Mike Lewis | Vogon Soldier | |
Paul Nathaniel | Vogon Soldier | |
Tim Perrin | Vogon Soldier | |
Jessie Riley | Vogon Soldier | |
Tucker Stevens | Vogon Soldier | |
Ashley Stuart | Vogon Soldier | |
Ben Uttley | Vogon Soldier | |
Patrick Walker | Vogon Soldier | |
Spencer Wilding | Vogon Soldier | |
William Wollen | Vogon Soldier | |
Polly Jane Rocket Adams | London Citizen (neoficiálně) | |
Alex Argenti | Alien (neoficiálně) | |
Jane Belson | Extra (neoficiálně) | |
Peter Burroughs | Marvin (neoficiálně) | |
Ray Donn | Humma Worshiper (neoficiálně) | |
Garth Jennings | Frankie Mouse (hlas ,neoficiálně) | |
Rich Johnston | Congregation (neoficiálně) | |
Zoe Kubaisi | Benjy Mouse (hlas ,neoficiálně) | |
Jim Lynn | London Citizen (neoficiálně) | |
Jason Schwartzman | Gag Halfrunt (neoficiálně) | |
Alisha Smith | Trillian DBL (neoficiálně) | |
Mark Rhino Smith | Pall Bearer (neoficiálně) | |
Sean Sollé | London Citizen (neoficiálně) | |
Mark Stevenson | Native American (neoficiálně) | |
James Thrift | London Citizen (neoficiálně) | |
Susie Valerio | Daewoo Driver (neoficiálně) | |
Edgar Wright | Deep Thought Technician (neoficiálně) |
Karey Kirkpatrick | (scénář) | |
Douglas Adams | (kniha, scénář) |
Roger Birnbaum | (producent) | |
Jonathan Glickman | (producent) | |
Derek Evans | (výkonný producent) | |
Douglas Adams | (výkonný producent) | |
Nick Goldsmith | (producent) | |
Robbie Stamp | (výkonný producent) | |
Caroline Hewitt | (co-producent) | |
Jay Roach | (producent) | |
Todd Arnow | (co-producent) | |
Rebekah Rudd | (co-producent) | |
Gary Barber | (producent) |
Igor Jadue-Lillo | (director of photography) |
Joby Talbot |
Niven Howie |
Joel Collins |
Sammy Sheldon |
Marcia Ross |
Richard Glass | (contact lens optician) | |
Matthew Smith | (prosthetic makeup artist) (neoficiálně) | |
Nikita Rae | (kadeřnice) | |
Rebecca Cole | (chief makeup artist second unit) | |
Natalie Reid | (maskér second unit) | |
Paul Gooch | (maskér) | |
Jemma Scott-Knox-Gore | (contact lens technician) | |
Liz Tagg | (chief hair designer) | |
Duncan Jarman | (prosthetic makeup artist) (neoficiálně) | |
Elizabeth Yianni-Georgiou | (make-up/hair artist) (neoficiálně) | |
Chris Lyons | (special effects teeth) |
Alan Cassie | ||
Daniel May | ||
Phil Sims | ||
Andy Thomson | ||
Frank Walsh | (supervising art director) |
Kate Beckly |