Cary Fukunaga |
Matthew McConaughey | Detective Rust Cohle | |
Woody Harrelson | Detective Marty Hart | |
Michelle Monaghan | Maggie Hart | |
Michael Potts | Detective Maynard Gilbough | |
Tory Kittles | Detective Thomas Papania | |
J.D. Evermore | Detective Lutz | |
Dana Gourrier | Cathleen | |
Madison Wolfe | Audrey Hart | |
Kevin Dunn | Major Ken Quesada | |
Joe Chrest | Detective Demma | |
Dane Rhodes | Detective Favre | |
Alexandra Daddario | Lisa Tragnetti | |
Tony Molina Jr. | Detective | |
Meghan Wolfe | Maisie Hart | |
Jackson Beals | Detective Mark Daughtry | |
Glenn Fleshler | Errol Childress | |
Michael Harney | Steve Geraci | |
Erin Moriarty | Audrey Hart | |
Jim Klock | Detective Ted Bertrand | |
Garrett Kruithof | Detective Jimmy Dufrene | |
Don Yesso | Commander Speece | |
Jay O. Sanders | Billy Lee Tuttle | |
Lili Simmons | Beth | |
Shea Whigham | Joel Theriot | |
Christopher Berry | Danny Fontenot/ | |
Brad Carter | Charlie Lange | |
Jamie Elliott | Tina | |
Johnny McPhail | Robert Doumain | |
Charles Halford | Reggie Ledoux | |
Alyshia Ochse | Lucy | |
Brighton Sharbino | Maisie Hart | |
Joseph Sikora | Ginger | |
Tim Bell | CID Clerk | |
Paul Ben-Victor | Major Leroy Salter | |
Ann Dowd | Betty Childress | |
Dave Randolph-Mayhem Davis | Toby | |
Elizabeth Reaser | Laurie Spencer | |
Tess Harper | Mrs. Kelly | |
Clarke Peters | Minister | |
Robert Beitzel | Chris Louviere | |
Aurielle Brimmer | Bungalow Woman #2 | |
Veronica Hunsinger-Loe | Teacher | |
Kate Adair | Call Girl | |
Gabe Begneaud | Drew Ledger | |
Gracie Bott | ||
Amber Carollo | Kelsey Burgess | |
Kurt Krause | Chad | |
Kerry Cahill | Nurse | |
Jay Huguley | Jimmy Ledoux | |
John Bernecker | Mechanic | |
Laura Cayouette | Theresa Weems | |
December Ensminger | Kelly Reider | |
Terry Moore | Lilly Hill | |
Amy Brassette | Carla Gwartney | |
Jennifer K. Dawson | Erath Woman | |
Kelsey Scott | Fiona Jackson | |
Silas Cooper | Police Officer | |
Henry Frost | Steve | |
David Stifel | Billy Lee Childress | |
Carol Sutton | Miss Delores | |
Blayne Farlough | ||
Douglas M. Griffin | Burt | |
Michael Hartson | Examiner #2 | |
Jon Eyez | Tiger Thomas | |
Andrea Frankle | Jan | |
Rio Hackford | Bruce | |
Charleigh Harmon | Anette | |
Floyd Herrington | ||
Rachel Wulff | News Reporter | |
Patricia French | Amanda Hebert | |
Todd Giebenhain | Tyrone Weems | |
Tim Hanks | ||
Sharon Landry | Linda | |
Louis Herthum | Terry Guidry | |
Davi Jay | Gordon DiCillo | |
Gretchen Koerner | Examiner #1 | |
Maryanne Marino | Singer | |
Owen Harn | Hunter | |
Regis Harrington | Tweeker | |
Jason Kirkpatrick | Deputy | |
Ritchie Montgomery | Henry Olivier | |
Ike Jackson | Tiger's Gang | |
David Maldonado | Abbeville Sergeant | |
Mark Norby | ||
Shane Jacobsen | Doctor | |
Harlon Miller | Video Tech | |
Tom O'Connell | Junior Detective | |
Lucky Johnson | Rock | |
Daniel Ross Owens | William Mayo | |
Jo-El Sonnier | Accordion Player | |
David Kency | Black | |
Thomas Francis Murphy | Jake Herbert | |
Azure Parsons | Charmaine Boudreaux | |
Ron Clinton Smith | Sheriff Tate | |
Bree Williamson | Jennifer | |
John Neisler | Abbeville Investigator | |
Charley Vance | Erath Man | |
Wanetah Walmsley | Marie Fontenot | |
Ólafur Darri Ólafsson | Dewall | |
Joshua Leonard | Mitch | |
Frank Duffy | Biker #2 | |
Terence Rosemore | Detective | |
Sam Malone | Lamar | |
Jaren Mitchell | Tiger's Gang | |
Nic Pizzolatto | Bartender | |
Tom Proctor | Biker #1 | |
Lloyd Watts | L | |
Randal Gonzalez | Detective (neoficiálně) | |
John L. Armijo | Undercover NARC (neoficiálně) | |
Sadarias Harrell | Detective Drew Stephan (neoficiálně) | |
Jon Arthur | Detective (neoficiálně) | |
Rex Baker | Narcotics Officer (neoficiálně) | |
Amanda Rose Batz | Dora Kelly Lange (neoficiálně) | |
Skip Bolen | Forensic Photographer (neoficiálně) | |
Brian Bossetta | Reporter (neoficiálně) | |
Heather Ashley Boyd | Dancer (neoficiálně) | |
Kenneth Kynt Bryan | Transsexual Hooker (neoficiálně) | |
Janet Lynn Carey | Nurse (neoficiálně) | |
Terrance Collier | Looter (neoficiálně) | |
Ross P. Cook | Club Patron (neoficiálně) | |
Brandon Cubas | Biker (neoficiálně) | |
Dylan DePaula | Kid in Street (neoficiálně) | |
Juan Gaspard | Dancing Cowboy (neoficiálně) | |
Steffie Grote | GB Girl (neoficiálně) | |
Rodney Hebert | Elk Lodge Member (neoficiálně) | |
Lassiter Holmes | Attorney (neoficiálně) | |
Jessica Incorvaia | Tent Revival Attendee (neoficiálně) | |
Will Koberg | Trooper (neoficiálně) | |
Elton LeBlanc | Good Ol Boy (neoficiálně) | |
Jaci LeJeune | Dancer (neoficiálně) | |
Amanda McElroy | Couple at Fox and Hound (neoficiálně) | |
Art McElroy | Couple at Fox and Hound (neoficiálně) | |
Mike R. Moreau | Louisiana State Police Colonel (neoficiálně) | |
Peter Mortillaro | Bar Bouncer (neoficiálně) | |
Jason Musco | State Trooper (neoficiálně) | |
Scott Everett Nichols | Truck Driver (neoficiálně) | |
Mary Katherine Oglesby | Tent Revival Child (neoficiálně) | |
Gustavo I. Ortiz | Lawyer (neoficiálně) | |
Lola Phillips | Neighborhood Kid (neoficiálně) | |
Michael Rhoads | Golfer (neoficiálně) | |
Robert Segari | Detective (neoficiálně) | |
Tommy Sheppard | Bar Patron (neoficiálně) | |
Andrew j Spinks | Club VIP (neoficiálně) | |
Neal Ten Eyck | Tent Revival Attendee (neoficiálně) | |
Shane Theriot | Guitarist (neoficiálně) | |
Tre Tureaud | Looter (neoficiálně) | |
Bob Walker | Tent Revivalist (neoficiálně) | |
Florence Young | Reporter (neoficiálně) |
Nic Pizzolatto |
Richard Brown | (výkonný producent) | |
Steve Golin | (výkonný producent) | |
Scott Stephens | (výkonný producent) | |
Mick Aniceto | (vedoucí produkce) | |
Cary Fukunaga | (výkonný producent) | |
Lee Caplin | (co-producent) | |
Carol Cuddy | (producent) | |
Jessica Levin | (co-producent) | |
Matthew McConaughey | (výkonný producent) | |
Woody Harrelson | (výkonný producent) | |
Nic Pizzolatto | (výkonný producent) |
Adam Arkapaw |
T Bone Burnett |
Alex Hall | ||
Meg Reticker | ||
Affonso Gonçalves |
Alex DiGerlando |
Jenny Eagan |
Alexa L. Fogel | ||
Christine Kromer |
Kim Perrodin | (maskér) | |
Anne Morgan | (department head hair) | |
LeDiedra Richard-Baldwin | (maskér) | |
Felicity Bowring | (department head makeup artist) | |
Josh Lord | (specialty tattoo designer) | |
Rita Parillo | (hlavní kadeřník) | |
Rick Stratton | (tattoo designer) |
Tim Beach | ||
Mara LePere-Schloop |
Cynthia Anne Slagter |