Wes Anderson | ((directed by)) |
Bryan Cranston | Host | |
Edward Norton | Conrad Earp | |
Jason Schwartzman | Augie Steenbeck | |
Jake Ryan | Woodrow | |
Scarlett Johansson | Midge Campbell | |
Grace Edwards | Dinah | |
Maya Hawke | June | |
Rupert Friend | Montana | |
Jeffrey Wright | General Gibson | |
Hope Davis | Sandy Borden | |
Steve Park | Roger Cho | |
Liev Schreiber | J. J. Kellogg | |
Aristou Meehan | Clifford | |
Ethan Josh Lee | Ricky | |
Sophia Lillis | Shelly | |
Tom Hanks | Stanley Zak | |
Ella Faris | Andromeda | |
Gracie Faris | Pandora | |
Willan Faris | Cassiopeia | |
Deanna Dunagan | Waitress | |
Vandi Clark | Cashier | |
Pedro Placer | Cook | |
Matt Dillon | Mechanic | |
Iván López | Romulus | |
Aaron Ziobrowski | Bus Driver | |
Celia Bermejo | Chaperone | |
Zoe Bernard | Bernice | |
Brayden Frasure | Billy | |
Preston Mota | Dwight | |
Kyleigh Fuller | Other Pupil | |
Henry Rhoades | Other Pupil | |
Jack Eyman | Other Pupil | |
Sebastian Stephens | Other Pupil | |
Willa Skye | Other Pupil | |
Annalise Mackulin | Other Pupil | |
Calhoun Metcalf | Other Pupil | |
Seu Jorge | Other Cowboy | |
Jarvis Cocker | Other Cowboy | |
Pere Mallén | Other Cowboy | |
Jean-Yves Lozac'h | Other Cowboy | |
Damien Bonnard | Bodyguard/Driver | |
Steve Carell | Motel Manager | |
Ramón Ródenas | Motel Handyman | |
Wendy Nottingham | Conrad Earp's Secretary | |
Tony Revolori | Aide-de-Camp | |
Bob Balaban | Larkings Executive | |
Fisher Stevens | Detective #1 | |
Michael Maggart | Detective #2 | |
Tilda Swinton | Dr. Hickenlooper | |
Elvira Arce | Mary | |
Nicolas Avinée | Military-Science Ensign | |
Mohamed Belhadjine | Military-Science Ensign | |
Katy Heffernan Smith | Stunt Double | |
Jeff Goldblum | The Alien | |
Adrien Brody | Schubert Green | |
Paul Kynman | Lunky | |
Hong Chau | Polly | |
Sam Marra | Telephone Booth Guard | |
Rita Wilson | Mrs. Weatherford | |
Ara Hollyday | Skip Weatherford | |
Willem Dafoe | Saltzburg Keitel | |
Kenneth Bate | Newsboy | |
Christian Bate | Newsboy | |
Margot Robbie | Actress/Wife | |
Sandy Hamilton | Backstage Sound Man | |
Roberto Moreno De Matias | Engineer | |
Francisco Serrano | Pilotman | |
Francisco Javier Gomez | Brakeman | |
Jacinto Domingo Torija | Hobo | |
Alvaro Olivas Marques | Caddy | |
Dominique Fouassier | Outlaw on the Run | |
Pablo Amorós | Outlaw on the Run | |
Yann Tremblay | State Trooper | |
Sébastien Fouassier | State Trooper | |
Carlos Arimón | State Trooper | |
Antonio Graziano | Cameraman | |
Nuria Gigorro | Motel Guest | |
Raquel Jiménez Martínez | Motel Guest | |
Jorge Francisco Mena Garcia | Motel Gardener | |
Ana Martinez Fernandez | Motel Maid | |
Carlos Saez | T-Shirt Vendor | |
Karine Niederman | Bookseller | |
Jesús Olivas Santos | Man with Soda | |
José Luis Figueroa | Hot Dog Stand | |
Pascale Coppola | Girl on Blanket | |
Matilda Clarke | Girl on Blanket | |
Milagros Ahijon | Souvenir Booth | |
Paula Domingo | Souvenir Booth | |
Crístian García Jiménez | Boy in Spacesuit | |
Junior Harris | Ferris Wheel Crew | |
Robert Tattam | Ferris Wheel Crew | |
Eusebio Mateo Díaz | Ferris Wheel Crew | |
Stéphane Bak | Other Actor/Student | |
Tom Hudson | Other Actor/Student | |
Rodolphe Pauly | Other Actor/Student | |
Aimee Mullins | Other Actor/Student | |
Valérie Sadoun | Other Actor/Student | |
Erica Dorn | Other Actor/Student | |
Julia Kruger | Other Actor/Student | |
Anisse Elias | Other Actor/Student | |
Rebecca Cornford | Other Actor/Student | |
Avery Looser | Other Actor/Student | |
Guy Trevellyan | Other Actor/Student | |
Truman Hanks | Other Actor/Student | |
Honor Northridge | Other Actor/Student | |
Eliel Ford | Actor/Student | |
Caris Yeoman | Other Actor/Student | |
Yann Pozzoli | Other Actor/Student | |
Sonia Gascón | Other Actor/Student | |
Marian Huélamo | Other Actor/Student | |
Timothy Cordukes | Other Actor/Student | |
Carmen Méndez | Other Actor/Student | |
Ainhoa Aldanondo | Other Actor/Student | |
Marta Rubio | Other Actor/Student | |
Marcos Pereiro | Other Actor/Student | |
Susana Hornos | Other Actor/Student | |
Alicia San Lorenzo | Other Actor/Student | |
Palmira Ferrer | Other Actor/Student | |
Jose Antonio Turiégano Carrasco | Scientist | |
Pilar Ramírez Escalona | Scientist | |
Virginia Romano Álvarez | Scientist | |
Milagros Reyeros Ruiz | Scientist | |
Jonatan Buitrago Díaz | Scientist | |
Ricardo Mohedas Tiñana | Scientist | |
Carlos Arroyo | Scientist | |
Ismael González Carrasco | Scientist | |
Celedonio Guijarro Cano | Scientist/Military-Science Officer | |
Juan Abad Molina | Train Porter | |
Patricia Colin | Seamstress | |
Elena Uriz | Recording Secretary | |
Jose Segovia Ortiz | Military-Science Officer | |
Enrique Ruiz Granado | Military-Science Officer | |
Juan Carlos Iglesias Gómez | Military-Science Officer | |
Óscar Mínguez García Patrón | Military-Science Officer | |
Guillermo Garcia | Military-Science Officer | |
David Navarro Romero | Military-Science Guard | |
Javier Gigorro De Las Peñas | Military-Science Guard | |
Alejandro García Aparicio | Military-Science Guard | |
Diego Maldonado Davila | Military-Science Guard | |
David Rodríguez Moreno | Military-Science Guard | |
Mario Perez Lomas | Military-Science Guard | |
Alejandro Urbina Escalona | Military-Science Guard | |
David Verdejo Escribano | Military-Science Guard | |
Adrián Corpa Fernández | Military-Science Guard | |
Jesús Jiménez Caler | Military-Science Guard | |
Francisco Corrales Rubio | Military-Science Guard | |
Sergio Martinez Martinez | Military-Science Guard | |
Félix Israel Pinilla De La Guia | Military-Science Guard | |
Jay Lau | Military-Science Guard | |
Mario Turiégano Delgado | Military-Science Guard | |
Pedro Padilla Perez | Military-Science Guard | |
Randall Poster | Parent on TV Screen | |
Matthew Frasure | Parent on TV Screen | |
Chris Faris | Parent on TV Screen | |
Erika Godwin | Parent on TV Screen | |
Sara Greisberg | Parent on TV Screen | |
Manuela Martinez Zafra | Parent on TV Screen | |
Juana Andueza | Chaperone 2 (neoficiálně) |
Wes Anderson | (námět, scénář) | |
Roman Coppola | (námět) |
Jeremy Dawson | (producent) | |
Octavia Peissel | (co-producent) | |
John Peet | (co-producent) | |
Christoph Fisser | (výkonný producent) | |
Wes Anderson | (producent) | |
Charlie Woebcken | (výkonný producent) | |
Frédéric Blum | (line producer) | |
Molly Rosenblatt | (vedoucí produkce) | |
Fernando Victoria de Lecea | (line producer regional) | |
Steven Rales | (producent) | |
Henning Molfenter | (výkonný producent) | |
Roman Coppola | (výkonný producent) |
Robert D. Yeoman | (director of photography) |
Alexandre Desplat | ((music by)) |
Barney Pilling |
Adam Stockhausen |
Milena Canonero |
Douglas Aibel |
Stéphane Cressend | (supervising art director) | |
Carmen Ruiz de Huidobro | (assistant art director) | |
Fernando Contreras Díaz | ||
Alejandro Cymerman | ||
Antonio Calvo Domínguez | ((art direction)) | |
Leonardo Grillo | ||
Gabriel Liste |
Kris Moran |